FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1042) Vodní fontána16. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak fungovaly vodní fontány a kašny v dobách, kdy lidé neměli k dispozici elektrický proud a čerpadla. Nedokážu si představit, jak mohli dostat vodu do koleběhu tak, že tryskala i do výšky 2-3 metry. (Marek)

Odpověď: Voda do kašny nebo fontány může přitékat samospádem, když nejste v horském městečku, uděláte nádrž někde ve věži, když nenajdete jiné technické řešení, můžete tam nosit vodu kýblem. Poučte se o historii vodárenství, do té oblasti to patří.
(J.Dolejší)   >>>  

1043) Kde se bere energie?16. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, kde se bere energie. V knihách píšou, že energie už v dané hmotě je, ale já nechápu, jak se tam dostala! (zuzka)

Odpověď: Pokusím se o jednoduchou odpověď. Kdysi se svět snad ve Velkém třesku narodil a do vínku dostal energii resp. hmotu, neb je to jedno. Jak se vyvíjel, tak hmota i energie "vykrystalizovaly" do současné podoby, kdy některé formy energie umíme využívat relativně snadno (např. energii ukrytou v ropě), jiné zase moc ne (například klidovou energii všech částic kolem nás). Bohužel pochopení toho, co to znamená, vyžaduje delší čas s fyzikou a technikou ...
(J.Dolejší)   >>>  

1044) Monitor16. 04. 2003

Dotaz: Chci se zeptat, jak funguje monitor od počítače. (Honza)

Odpověď: Velmi podobně jako televize - po obrazovce se honí elektronový paprsek s proměnnou intenzitou, který vysvěcuje jednotlivé body. Potřebný signál generuje grafická karta v počítači.
(J.Dolejší)   >>>  

1045) Přeskok elektronu16. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych vědět, co přinutí elektron, kterému předtím byla dodána energie a on přeskočil na vyšší kvantovou dráhu, vrátit se zpět. Jaké síly na něj působí?
2. Kam se ztratila antihmota, když se nynější vesmír zkláda z hmoty? Existuje jiný vesmír složený z antihmoty? (Lubomír Šerý)

Odpověď: Jako nejjednodušší vysvětlení mi připadá to, že v přírodě probíhají všechny děje, které jsou možné. Elektron v exciovaném stavu může skočit dolů, takže to dříve nebo později udělá. Při popisu mnoha dějů v mikrosvětě neumíme mluvit o silách, máme jiné prostředky popisu (raději mluvíme o pravděpodobnostech přechodu) - nevím, jaká síla pudí neutron rozpadnout se na proton, elektron a neutrino.
Antihmota anihilovala s hmotou, takže dnešní hmota je výsledek asymetrie mezi hmotou a antihmotou někdy dávno. Možná jo, nevím, jak se o tom přesvědčit...
(J.Dolejší)   >>>  

1046) Proč stoupne voda?15. 04. 2003

Dotaz: Proč když ponoříme závaží do vody stoupne voda? (David Ščislák)

Odpověď: Závaží má určitý objem (zabírá část prostoru), proto když ho ponoříme do vody zaujme objem, který byl obsazen vodou a vytlačí vodu nad sebe. Objem vystouplé vody je stejný, jako je objem ponořeného závaží. Když ponoříme něco porézního, co v sobě má dírky naplněné vzduchem stoupne voda o trochu méně, protože voda naplní dírky a vzduch uteče (vybublinkuje) ven.
(M.Rojko)   >>>