FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

25) Hustota ponořené koule30. 04. 2011

Dotaz: Prosil bych o pomoc při řešení tohoto příkladu...nejlépe o zaslání řešení (postupu počítání) : Koule o hmotnosti 5,67 kg je ponořena do vody a napíná lano, na kterém visí, silou o velikosti 50,7 N. Určete hustotu koule. (Tomáš)

Odpověď: K určení hustoty koule potřebujeme znát její hmotnost a objem. Hmotnost máme zadanou, tedy zbývá určit objem. Ten získáme snadno z následující úvahy.
   Protože koule napíná lano silou 50,7 N, znamená to, že je nadlehčována silou 6 N (sama koule neponořená do vody by lano napínala silou přibližně 56,7 N). Tato síla, která "nadnáší" tělesa ponořená do kapalin se nazývá vztlaková síla a je úměrná ponořenému objemu.
   Tedy, vztlaková síla = 6 N = V*ρ*g, kde ρ je hustota kapaliny a g je tíhová konstanta. Odtud snadno vyjádříme objem koule V, který nakonec dosadíme do vzorce pro výpočet hustoty, tedy hustota = (hmotnost koule / objem koule V) kg/m3.
(Ivana V.)   >>>  

26) Motory raketoplánů30. 04. 2011

Dotaz: Proč fungují motory raketoplánu i ve vzduchoprázdnu? (David Siegert)

Odpověď: Motory raketoplánů fungují na principu fyzikálního jevu, který znáte pod názvem 3. Newtonův pohybový zákon, zákon akce a reakce. Jak si můžete vyzkoušet, působí-li těleso silou na jiné těleso, působí i druhé zmíněné stejně velkou silou na první - dáme-li facku, nebolí to pouze obdarovaného, ale i nás; odstrčíme-li se od zdi, odstrčí se i "zeď od nás" (můžeme ji zbořit, je-li postavená např. z molitanových kostek); nafoukneme-li balónek a potom ho pustíme, utíkající vzduch z otvoru, který je hnán smršťující se stěnou, urychluje míček na druhou stranu. Vystřelíme-li z pistole na kolečkových bruslích, zpětný ráz nám je "nastartuje" a my pojedeme na druhou stranu, pryč od zastřeleného.
   Podobně fungují i motory raketoplánů. Stačí tedy zajistit, aby bylo něco dostatečně rychle hnáno směrem "ven" z lodi a loď pojede, kam si kapitán přeje.
    To se zajišťuje různými způsoby. Existuje množství motorů, které fungují na principu chemických reakcí. Loď si s sebou veze např. stlačený kyslík s palivem, tekutý kyslík s vodíkem, atd. Tyto složky se nechají zreagovat a získaná energie je použitá pro pohon lodi.
   Zajímavé ale je, že existují i jiné způsoby. Tzv. iontový motor je toho důkazem. (Princip činnosti vysvětlím na konkrétním typu, ostatní se liší používaným plynem, velikostmi napětí,..). Využívá atomů xenonu, který je pro tyto účely velice vhodný - je to inertní plyn, takže nereaguje se stěnami reakční komory, má na inertní plyn nízkou ionizační energii, není radioaktivní,.. Atomy xenonu jsou ionizovány pomocí elektronů a potom směrovány a urychlovány soustavou dvou mřížek, mezi kterými je napětí kolem 1280 V. Toto napětí atomům dodává zrychlení řádově 810 až 910 m/s2, což nakonec dává rychlost částice 35 000 m/s. Díky stejnému efektu jako například u nafouknutého balonku potom dochází ke zrychlení celé lodi. Tyto motory mají poměrně malou tahovou sílu (udává zrychlení řádově 10-2 m/s2), používají se proto především pro dlouhodobé mise. Jejich nespornou výhodou je malá míra opotřebení a dlouhá životnost.
(Ivana V.)   >>>  

27) Potok tekoucí do kopce30. 04. 2011

Dotaz: U města Zlaté Hory teče potok do kopce. Jak je to možné??? (Ota)

Odpověď: V okolí města Zlaté Hory se rozkládá naučná stezka, která Vás zavede na místo, kde "voda teče do kopce". Toto místo jsem osobně navštívila a můžu říct, že ať jsem se dívala jak jsem chtěla, opravdu jsem byla přesvědčená, že tomu tak je. Jak je to tedy možné, když fyzika tvrdí opak? Protože voda je hmotná a nachází se v gravitačním poli Země, vždy by měla (bez cizí pomoci) téci směrem dolů. Neplatí fyzikální zákony, nebo si z nás někdo dělá legraci?
   Odpověď je jednoduchá. Někdo si z nás dělá legraci a ten někdo jsme my sami. Jde totiž o optický klam. Mozek zpracuje veškeré okolní informace tak, že se sám přesvědčí, že směr toku vody je určitě směrem "do kopce" (například díky vhodnému sklonu břehu), přestože potok sám "běží z kopce".
    Protože byste mi to ale neměl věřit jen proto, že to píšu, bude dobré si to ověřit. Tu nejtěžší práci za Vás už odvedli jiní, takže stačí, když si vezmete mapu okolí Zlatých Hor, najdete si potok a podíváte se na vrstevnice, kudy že to vlastně doopravdy teče.
(Ivana V.)   >>>  

28) Dráha vystřelené kule18. 04. 2011

Dotaz: Dobrý den, dočetla jsem se, že vystřelená kula se pohybuje po parabole. Zajímalo by mě proč neletí rovně. Velice děkuji za odpověď. (Marti)

Odpověď: Představme si nejprve, že vystřelíme kulku (například z pistole) ve vakuu někde na Zemi. Protože planeta vytváří tzv. centrální gravitační pole (gravitační zrychlení míří ve všech místech kolmo do středu Země, což má za následek mimo jiné to, že odmyslíme-li si okolní vlivy, padají upuštěné předměty kolmo k zemi), existuje na daném místě konstantní gravitační zrychlení g, které stále nutí naši kulku k volnému pádu. My jsme ji ale vystřelili, takže existuje další počáteční zrychlení, které by ji nutilo letět vodorovně. Kulce pak nezbývá, než vykonávat oba pohyby (tedy volný pád i vodorovný "vrh") naráz. Platí tzv. princip superpozice, ze kterého pro skládání pohybů plyne následující - nakreslíme-li si graf, potom na ose y kulka "padá volným pádem" a na ose x "letí vodorovně"...složením obou pohybů dohromady dostaneme pohyb po části paraboly.
    V našich podmínkách je to ale ještě trošku jinak. Vzduch není nehmotné prostředí, takže klade letící kulce odpor. Na celém pohybu se to pak projeví tak, že kulka letí po tzv. "balistické křivce".
(Ivana V.)   >>>  

29) Volný pád v prostředí s odporem08. 04. 2011

Dotaz: Máme dvě tělesa stejné velikosti a tvaru o rozdílné hmotnosti... Obě tato tělesa bychom pustili ve stejný čas a ve stejné výšce na zem (rovný povrch) má otázka zní: které těleso dopadne na zem dříve? To lehčí to těžší nebo nastejně? (Lenka K.)

Odpověď: Základní otázkou je, uvažujeme-li tělesa ve vakuu nebo v reálném prostředí.
   Představíme-li si ideální prostředí bez odporu (právě zmíněné vakuum), bude nám na tělesa působit pouze síla gravitační, která dává oběma tělesům stejné zrychlení "g" - dopadnou ve stejný okamžik.
   V reálném prostředí je to ale o něco zajímavější. Vyřešíme-li diferenciální rovnice pro pohyb, při kterém působí odporová síla, dojdeme k závěru, že takové těleso není urychlováno lineárně "donekonečna". Existuje určitá mezní rychlost, ke které se urychlované těleso blíží a kterou nepřekročí. A tato rychlost je mimo jiné závislá právě na hustotě (hmotnosti) tělesa a na jeho průřezu (tvaru a velikosti).
   Máme-li tedy dvě stejně velká tělesa stejného tvaru ale různé hmotnosti v prostředí s odporem (například ve vzduchu), dopadne na zem těžší těleso dříve.
   Vyzkoušet si to můžeme i prakticky - položíme-li na hladinu vody dva různě těžké předměty stejného rozměru, dopadne nám těžší na dno podstatně dříve, než lehčí (protože má voda větší hustotu než vzduch, bude konečná rychlost obou těles menší, proto bude i lépe pozorovatelný výsledek).
(Ivana Víšová)   >>>