|
|
Výročí
Podzimní škola 2022 | 2022-11-23 | Katedra fyziky FEL ČVUT obnovuje tradici a opět pořádá od 1. do 3. prosince 2022 „Podzimní školu“ pro středoškolské učitele. V rámci celoživotního vzdělávání budou mít učitelé možnost se formou přednášek, workshopů a exkurzí nejen po pracovištích FEL ČVUT seznámit s novinkami v oblasti technických a přírodních věd. Další zajímavá témata mohou být diskutována neformálně při slavnostní večeři, a to jak s přednášejícími, tak i s dalšími kolegy z FEL ČVUT, a v neposlední řadě i s vedením fakulty. Podrobnější informace naleznete na stránce https://podzimniskola.fel.cvut.cz/
Kontaktní osoby: Ing. Karel Řezáč, Ph.D., rezack@fel.cvut.cz, +420 224 355 875, RNDr. Ilona Ali Bláhová, Ph.D., blahova@fel.cvut.cz, +420 224 352 324.
|
Kurz Fyzika mikrosvěta - základy | 2022-09-30 | Rádi bychom vás pozvali na kurz Fyzika mikrosvěta - základy. Kurz je pro učitele zdrama a poběží hybridně, tj. bude se skládat ze tří pátečních setkání na MFF UK v Praze v Tróji a šesti úterních podvečerních online seminářů. Celý kurz je poskládán z konkrétních aktivit, které lze při výuce tohoto tématu s žáky (SŠ, ale i ZŠ) dělat. Neočekávám žádné vstupní znalosti, začneme opravdu od základů, a pokud bude zájem, můžeme se postupně dopracovat i k pokročilejším detailům.
Přihlášku a další informace najdet na https://kdf.mff.cuni.cz/ucitele/kurzmikrosvet/.
Je možné se účastnit i jen části kurzu. V takovém případě prosím o poznámku v přihlášce. Podmínkou získání certifikátu je účast na 70 % výuky.
Zdeňka Koupilová, lektorka |
Den pro učitele v iQlandii v Liberci | 2022-09-30 |
Na sobotu 8.10. zveme do iQlandie v Liberci na akci „Den pro učitele“. Budou pro vás připraveny ukázky, prohlídky, show, prezentace a mnoho dalšího. Všichni naši metodici, kteří se podílejí na vývoji programů pro školy, budou ten den na místě, aby vás nechali nahlédnout do své „kuchyně“.
Vezměte s sebou klidně i rodinu nebo partnera – zatímco vy se budete kochat a načerpávat zážitky, oni si zatím užijí naše expozice a vy se k ním samozřejmě následně připojíte.
Registrace předem je však nutná. Více se dozvíte na našem webu https://iqlandia.cz/co-se-u-nas-deje/den-pro-ucitele-v-iqlandii-n523914.htm
Klidně informaci šiřte mezi své známé z řad přírodovědných učitelů včetně prvního stupně.
A já se budu těšit v sobotu 8.10. na viděnou!
za iQlandii Petr Desenský |
Česko-ukrajinský pracovní sešit pro návštěvu Národního technického muzea v Praze | 2022-09-24 | Pracovní sešit obsahuje drobné úkoly nejen z fyziky. Jazykové korektury překladu provedla rodilá mluvčí Nataliya Kazachkova.
Přiložené PDF je připraveno pro tisk brožury.
|
Týden vědy na Jaderce 2022 | 2022-05-23 | Právě běží přihlašování na akci, v jejímž průběhu mají středoškoláci jedinečnou šanci se seznámit s vědeckou prací ve formě jednoho intenzivního týdne. Po úvodním seznamovacím dni pracují dva dny na tzv. miniprojektech. V jejich rámci pracují na vědeckém tématu po vedením vědce či VŠ studenta. Projdou si zrychleně všemi částmi vědeckého procesu od rešerše přes měření a jeho zpracování až po sepsání článku a vytvoření prezentace, které pak účastníci navzájem prezentují v rámci závěrečné konference ve čtvrtek a pátek. Ve středu zavítají na exkurzi na jedno z prestižních vědeckých pracovišť. V průběhu týdne také probíhají vědecké přednášky i přednášky o tom, jak své vědecké výsledky prezentovat. Součástí je také společenský večer, jak to bývá na všech správných vědeckých konferencích, a kulturní program.
Týden vědy na Jaderce se koná od 19. do 24. 6. 2022. Koná se v Praze, resp. nějaké části programu mohou být v blízkém okolí. Pro účastníky, kteří mají zájem, zajišťujeme ubytování.
|
Fyziklání 2022 | 2022-01-09 |
Zajímá tě fyzika, máš rád týmovou práci a chceš svým vrstevníkům z celého světa ukázat, že ti to prostě pálí? Pak neváhej, slož si svůj vítězný tým a zaregistruj se do soutěže Fyziklání 2022!
Fyziklání 2022 je mezinárodní fyzikální soutěž organizovaná skupinou vysokoškolských studentů FYKOS působící na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je určena pro týmy středoškoláků, kteří se zajímají o přírodní vědy, především o fyziku. Pravidelně se jí účastní stovky domácích studentů, ale i studentů ze Slovenska, Polska, Španělska a dalších evropských zemí, což jí dodává patřičnou prestiž. Posledního prezenčního ročníku se zúčastnilo bezmála 1000 soutěžících v 201 týmech. Minulý ročník - Fyziklání 2021 - se z důvodu pandemie uskutečnil online, a zde byla účast několikrát vyšší.
Tento rok se soutěž bude konat tradičně v Praze, a to dopoledne v pátek 11. 02. 2022. Věříme proto, že se znovu vrátíme k tradiční atmosféře, napětí a zážitkům, které byly s prezenčním Fyzikláním spojeny.
Soutěž sestává z řešení širokého spektra fyzikálních úloh různé náročnosti a tématiky, které u účastníků prověřuje kritické myšlení, sílu týmového ducha a také znalosti fyziky a matematiky. Fyziklání bude trvat jako obvykle 3 hodiny.
Ale soutěží celá akce nekončí! Pro účastníky i jejich pedagogy bude po jejím skončení připraven zajímavý víkendový program, avšak jeho konkrétní podoba ještě může být ovlivněna aktuálními epidemiologickými opatřeními. Večer po soutěži je plánovaný raut a během víkendu se účastníci mohou těšit na prohlídku Prahy, návštěvu pražské hvězdárny, planetária nebo exkurze do specializovaných fyzikálních laboratoří spojené se zajímavými přednáškami.
Pokud tě tato akce zaujala a rád by ses jí zúčastnil, nezapomeň svůj tým zaregistrovat do 4. 2. 2021 na webu https://fyziklani.cz/, kde postupně nalezneš i další informace o průběhu a pravidlech soutěže, či o víkendovém programu. Doufáme, že tento ročník bude minimálně tak podařený jako ty minulé. Budeme se na Vás těšit!
Organizátoři FYKOSu |
Fyziklání online 2021 (CZ) | 2021-11-09 | Zajímá vás fyzika? Myslíte si, že vám jde lépe než vašim vrstevníkům z domova i ze zahraničí? Rádi řešíte různorodé fyzikální problémy i mimo školu a pracujete v týmu? Pokud je vaše odpověď ANO, neváhejte a přihlašte se do mezinárodní soutěže Fyziklání Online 2021 do poledne 23. 11. 2021 prostřednictvím naší webové stránky https://online.fyziklani.cz/.
Fyziklání Online je jedna z největších online fyzikálních soutěží na světě. Organizuje ji FYKOS na Matematicko-fyzikální fakultě UK, Praha. Základní podmínkou je mít tým složený z 1-5 členů a touhu soutěžit. V minulých ročnících se Fyziklání Online zúčastnili soutěžící z desítek zemí světa ze 4 světadílů, což jen svědčí o prestiži a mezinárodním duchu celé soutěže. Účast v soutěži je zdarma.
O čem je tato soutěž?
Je určena především týmům žáků středních škol, ale speciální kategorie Open se může zúčastnit kdokoli. Každý středoškolský tým je v jedné ze tří kategorií (A, B, C) na základě koeficientu týmu, který závisí na aktuálním ročníku studia členů týmu. Účastníci soutěží v řešení širokého spektra fyzikálních problémů rostoucí obtížnosti, které jsou pro každou kategorii stejné. Absolutní vítěze a ty nejlepší týmy v jednotlivých kategoriích čekají atraktivní hmotné i nehmotné ceny, jako jsou knihy, FYKOSí mikiny a licence na programy OrgPad, Mathematica, Graphmatica a další.
Jak a kdy se soutěž koná?
Bude probíhat 24. 11. 2021 a je rozdělena do 2 soutěžních částí. Hlavní soutěž trvající 3 hodiny začne v 17:00 SEČ. Každý tým dostane prvních 7 problémů. Jakmile tým vyřeší danou úlohu, získá přístup k následující, tak, aby vždy měl k dispozici 7 úloh. Hodinu po zahájení hlavní soutěže se otevře bonusová část takzvané série Hurry-up. Tato část obsahuje tři linie, ve kterých úlohy sdílí fyzikální zaměření nebo jsou jinak tématicky propojeny. Týmy za úspěšné řešení jednotlivých úloh získávají body podle toho, na kolikátý pokus byl daný problém zodpovězen správně. Pro víc informací o průběhu nebo pravidlech soutěže neváhejte navštívit náš web https://online.fyziklani.cz/. |
Fyziklání 2021 | 2021-01-26 | FYKOS zve k účasti v týmové internetové mezinárodní fyzikální soutěži Fyziklání online, která se bude konat v pátek 12. 2. 2021 od 17 do 20 hodin. Zúčastnit se mohou jak středoškoláci, pro které je soutěž určená primárně, tak základoškoláci, vysokoškoláci či kdokoliv jiný (a bude vítán) - např. i učitelé. Přihlašování na soutěž, její pravidla a další podrobnosti najdete na https://fyziklani.cz/
Registraci do soutěže je nutné provést aspoň do 9. 2. 2021. Pro případné dotazy je určená emailová adresa online@fyziklani.cz
Další informace v přiloženém PDF. |
Pozvánka pro učitele: 41. setkání Klubu Světa energie | 2020-09-07 | zveme Vás na 41. setkání Klubu Světa energie, které se uskuteční 24. a 25. 9. 2020 v severních Čechách.
CO VÁS NA SETKÁNÍ ČEKÁ:
- navštívíte infocentrum elektrárny Ledvice, její rozhlednu a provoz (úsek Likvidace odpadních vod)
- z nové vyhlídky uvidíte lom Bílina a dozvíte se vše o vzniku, těžbě, přepravě uhlí, rekultivaci krajiny a
budoucnost lomu
- navštívíte sklárnu O–I Manufacturing Czech v Dubí
- dozvíte se o novém programu pro studenty středních a základních škol
- nebude chybět přednáška garanta vzdělávacího programu RNDr. Petra Žilavého Ph.D.
Sraz účastníků bude v Praze a Lounech.
Setkání je pro členy KSE zdarma včetně ubytování, stravování a dopravy. Kapacita je omezena na 28 účastníků, v případě zájmu proto neváhejte a přihlaste se co nejdříve na e-mail: kse@amic.cz, a to nejpozději do středy 9. září 2020. Případné dotazy rádi zodpovíme na telefonu 724 012 606 (Nikola Pěchotová, organizátorka). Organizaci akce zajišťuje agentura AMI Communications.
Více informací o vzdělávacím programu společnosti ČEZ, a. s. – Svět energie – naleznete na: www.cez.cz/cs/o-cez/vzdelavani-a-vyzkum/pro-pedagogy/klub-svet-energie
|
Aktivity zážitkové pedagogiky ve fyzikálním vzdělávání | 2020-08-28 | Ve své bakalářské práci jsem přemýšlela, jak se dá propojit zážitková pedagogika s výukou fyziky.
Zážitková pedagogika je pedagogický směr, který využívá zážitky z aktivity k tomu, aby se člověk něco naučil – o sobě, o skupině, o světě... Tedy zážitek znamená mnohem více než pouhé zpestření výuky, není cílem sám o sobě – je prostředkem pro učení, takovým sbíráním dat pro následnou práci s nimi.
Chtěla jsem toto téma zkoumat, protože chci ve výuce předávat radost, nadšení, vděčnost a úžas, které mám s fyzikou spojené. Chci ukazovat žákům fyziku, která je tvořivá a krásná. Jakým způsobem dát fyziku žákům zažít? A je možné zkušenosti, které mám ze zážitkových akcí využít při výuce fyziky? Na této stránce se můžete seznámit s tím, k čemu mě tyto otázky předcházející psaní bakalářské práce dovedly. Můžete nahlédnout, jak se dá spojit zážitková pedagogika a výuka fyziky, třeba se i navrženými aktivitami nechat inspirovat pro svou vlastní výuku…
Více naleznete na http://fyzweb.cz/materialy/zazitkovka/ |
Začíná 34. ročník korespondenčního semináře FYKOS | 2020-07-28 | FYKOS (FYzikální KOrespondenční Seminář) je určen všem zájemcům ze všech ročníků a typů středních škol. Jak to probíhá? Šestkrát do roka zveřejníme 8 úloh. Vyřešené úlohy nám pošlete poštou nebo přes web. My je opravíme/okomentujeme, zašleme zpět. Pro nejlepší řešitele chystáme dvě soustředění. A samozřejmě na nejlepší řešitele v každé kategorii čekají hodnotné a zajímavé ceny.
FYKOS organizují studenti a zaměstnanci matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Podrobnější informace a zadání první série naleznete v přiloženém dokumentu. |
Pozvánka pro učitele: 37. setkání Klubu Světa energie | 2019-09-02 | zveme Vás na 37. setkání Klubu Světa energie, které se uskuteční 13.–14. září 2019 v Brně.
CO VÁS NA SETKÁNÍ ČEKÁ:
- dozvíte se, co dělá Jihomoravské inovační centrum a jak využít jeho služby pro výuku
- seznámíte se s možnostmi digitální dílny FabLab
- navštívíte provoz společnosti AZ KLIMA
- zjistíte, jak probíhá školení zaměstnanců jaderných elektráren v Centru přípravy personálu Brno
- nebude chybět ani přednáška garanta vzdělávacího programu RNDr. Petera Žilavého Ph.D.
Sraz účastníků bude v Brně (v pátek v 15:30, případně v sobotu v 9:30).
Setkání je pro členy KSE zdarma včetně ubytování, stravování a dopravy. Kapacita je omezena na 28 účastníků, v případě zájmu proto neváhejte a přihlaste se co nejdříve na e-mail: kse@amic.cz, a to nejpozději do středy 4. září 2019. Případné dotazy rádi zodpovíme na telefonu 724 012 606 (Veronika Zemanová, organizátorka). Organizaci akce zajišťuje agentura AMI Communications.
Více informací o vzdělávacím programu společnosti ČEZ, a. s. – Svět energie – naleznete na: www.cez.cz/cs/o-cez/vzdelavani-a-vyzkum/pro-pedagogy/klub-svet-energie
|
Podzimní škola 2018 na FEL ČVUT v Praze | 2018-11-29 | Katedra fyziky FEL ČVUT pořádá začátkem prosince pro středoškolské učitele akci s názvem "Podzimní škola na FEL ČVUT v Praze". V rámci celoživotního vzdělávání budou mít možnost se formou přednášek a exkurzí po pracovištích FEL ČVUT seznámit s novinkami v oblasti technických a přírodovědných věd. Účastníci akce budou mít též možnost diskutovat neformálně různá témata při reprezentativní večeři, a to jak s členy katedry fyziky, tak i s vedením fakulty. Místo konání: FEL ČVUT, Technická 2, Praha 6 – Dejvice. Kdy se akce koná: od 29. 11. 2018 do 1. 12. 2018. Kontakt: RNDr. Ilona Ali Bláhová, Ph.D., blahova@fel.cvut.cz, +420 22435 2324. Webové stránky akce: https://podzimniskola.fel.cvut.cz/ |
Zájezd do CERN pro středoškoláky | 2018-02-16 | CERN nabízí dvoutýdenní exkurzi pro české středoškoláky, a to v termínu od 27. května do 9. června 2018. Akce se jmenuje High-School Students Internship Programme (HSSIP) a více informací o ní naleznete na https://home.cern/about/updates/2017/06/cern-launches-internship-programme-high-school-students.
Půjde o skupinu 24 studentů s doporovodem dvou českých učitelů. CERN hradí pobyt včetně dopravy a zajistí příležitosti pro seznámení s touto unikátní laboratoří. Studenti zároveň dostanou možnost vyzkoušet si práci částicových fyziků pod vedením zkušených odborníků. Zájemci se mohou registrovat na https://indico.cern.ch/event/687144/registrations/39235/. Prosíme zájemce, aby vyplnili všechna pole v registračním formuláři včetně známek, přiložili doporučení a zejména vyplnili část týkající se motivace pro účast v programu. Doporučení i motivaci je možné napsat česky, protože hodnocení bude provedeno týmem kolegyň a kolegů z výzkumných institucí v ČR. Přihlášky podávejte nejpozději do 22. února 2018! |
Soutěž Particles4U | 2017-11-21 | Particles4U je soutěž pro žáky a učitele sponzorovaná Evropskou fyzikální společností (European Physical Society, EPS) a organizovaná Mezinárodní skupinou pro popularizaci částicové fyziky (International Particle Physics Outreach Group, IPPOG). My v IPPOGu jsme vědci, mluvčí a pedagogičtí pracovníci zabývající se popularizací částicové fyziky na celém světě.
Zadání
Vytvořte vzdělávací, zábavný a inspirativní nástroj, který ukáže, jak jsou elementární částice přítomny v našem každodenním životě. Může to být předmět, prototyp, výukový plán, aktivita, hra, experiment či dokonce umělecké dílo. Použijte svoji tvořivost! Vždy ovšem zahrňte výukový prvek – něco, co ukáže, že věda a elementární částice jsou klíčovou součástí našich životů.
Účastníci
Soutěž má dvě kategorie: jednu pro žáky do 12 let včetně a pro jejich učitele, druhou pro žáky od 13 let a pro jejich učitele. K účasti jsou zváni jednotlivci, skupiny, třídy či dokonce skupiny tříd z celého světa. Účastnit se mohou umělci, muzikanti, spisovatelé, stejně jako borci v matematice a ve vědě. Vaším úkolem je ukázat zbytku světa, že částicová fyzika je všude a že mnoha způsoby ovlivňuje naše životy.
Přihlásit se lze do 7. ledna 2018. Více informací se dozvíte na http://ippog.org/particles4u/cs |
Nový článek: Spinner ve výuce fyziky | 2017-06-09 |
Ulice i školy zaplavily děti třímající roztočené spinnery. Fyzikář tuto hračku bude moci využít i poté, co zmíněná módní vlna opadne. V článku jsou 3 náměty (nejen) do hodin fyziky.
Článek si můžete přečíst v sekci články, případně stáhnout ve formátu PDF. |
Jarní exkurze do světa vědy | 2017-05-16 | Fyzikální ústav pořádá v terminu 15. května až 18. června 2017 exkurze do svých laboratoří pro studenty SŠ, VŠ a širokou veřejnost. FZÚ je největším ústavem Akademie věd ČR a do projektu Jarních exkurzí do světa vědy se zapojí tři z jeho pracovišť – z hlavní budovy Na Slovance na Praze 8, ze sekce fyziky pevných látek v Cukrovarnické na Praze 6 a Společná laboratoř magnetických studií s MFF UK.
Témata exkurzí:
- Fyzikální podmínky jako ve vesmíru aneb jak se přiblížit absolutní nule a dosáhnout extrémních magnetických polí
- Kovy s tvarovou pamětí
- Mikrostruktura věcí
- Mikroskopické okénko aneb detektivem nanosvěta s elektronovým mikroskopem
Exkurze se konají v několika termínech a kvůli omezené kapacitě laboratoří je povinná rezervace míst - další informace o programech exkurzí a rezervaci termínů najdete na https://rezervace.fzu.cz/ |
Veletrh nápadů učitelů fyziky 22 | 2017-03-23 | Je zahájena registrace na Veletrh nápadů učitelů fyziky 22, který se letos bude konat 1. – 3. září 2017 v Olomouci. Termín pro přihlášení je 30. června 2017, včasná registrace (snížené vložné) do 30. dubna 2017.
Tato tradiční akce je přehlídkou vlastní tvorby a nápadů učitelů všech stupňů škol, kteří chtějí přiblížit žákům a studentům výuku fyziky experimenty a dalšími tvořivými aktivitami, motivovat je tak pro svůj předmět a umožnit jim fyziku lépe zvládnout a pochopit. |
Přírodovědné Inspiromaty 2017 | 2017-01-04 | Stejně jako v předchozích letech i letos pořádají pracovníci KDF MFF UK sérii seminářů pro učitele ZŠ a SŠ pod názvem Přírodovědné Inspiromaty. Letos budou probíhat v únoru a v březnu v Praze (3x), Brně, Ostravě (2x), Olomouci, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích, Zlíně, Teplicích a Liberci.
Akce je pro všechny zájemce zdarma, v případě zájmu se můžete přihlásit na www.vernier.cz/inspiromat.
Pozvánka v PDF s jednotlivými termíny |
Podzimní škola na FEL ČVUT v Praze | 2016-11-25 | Katedra fyziky FEL ČVUT pořádá 1. až 3. XII. 2016 "Podzimní školu" pro středoškolské učitele, kteří se takmohou formou přednášek a exkurzí po pracovištích FEL ČVUT seznámit s novinkami v oblasti technických a přírodovědných věd. Součástí akce je i reprezentativní večeře, kde bude možnost diskutovat neformálně jak s členy katedry fyziky, tak i s vedením fakulty.
Místo konání: FEL ČVUT, Technická 2, Praha 6 – Dejvice.
Kontakt:
Více na: https://podzimniskola.fel.cvut.cz/ |
Experimenty z Kuchařky jednoduchých experimentů | 2016-09-13 | V průběhu podzimu budeme v sekci články zveřejňovat jednotlivé experimenty z Kuchařky jednoduchých experimentů do hodin chemie, fyziky a přírodopisu, která vznikla na KDF MFF UK. Již nyní jsou zveřejněny první experimenty... |
Věda na scéně – Science on Stage | 2016-08-15 | Věda na scéně – Science on Stage zprostředkovává výměnu zkušeností, materiálů a nápadů mezi učiteli přírodních věd a matematiky v celé Evropě. Hledáme učitele a lektory od mateřských školek po vysoké školy, kteří mají zajímavé nápady pro zlepšení výuky přírodovědných předmětů a matematiky. Pojďte předvést to nejlepší, co děláte, a vyměnit si zkušenosti s ostatními nadšenci z celé ČR i Evropy! Přihlášky přijímáme do 10. 9. 2016.
Více naleznete v článku a také na http://www.science-on-stage.cz/ |
Týden vědy na Jaderce | 2016-05-20 | Týden pro studenty středních škol plný bádání pořádá FJFI ČVUT v Praze. Akce se bude konat od 19. do 24. června 2016. Přihlásit se můžete na http://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/
|
Observation of Gravitational Waves from a Binary Black Hole Merger | 2016-03-29 | Fyzikální ústav AV ČR vás zve na přednášku Observation of Gravitational Waves from a Binary Black Hole Merger, která proběhne v úterý 29. 3.2016 od 16:30 v sále 206 Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1). Přednášet bude prof. Benno Willke (LIGO Collaboration). Přednáška i diskuse proběhne v anglickém jazyce a nebude tlumočena. Vstup na přednášku je zdarma. Je nezbytná pouze předchozí rezervace místa na webové adrese fzu-rezervace.avcr.cz
Pozvánka ke stažení (PDF 0,7 MB) |
Přednáška: Gravitační vlny po 100 letech objeveny! | 2016-02-26 | |
Pohár vědy – ROJKO 2016 – poslední šance se přihlásit | 2016-01-06 |
Právě startuje 5. ročník mezinárodní soutěže POHÁR VĚDY, tentokrát s podtitulem ROJKO 2016 (http://2016.poharvedy.cz/).
Soutěž Pohár vědy je určena široké řadě zájemců o hraní a experimentování (převážně s fyzikou), nejen nadaným jedincům, kteří hravě řeší složité příklady, ale všem, kteří chtějí objevovat a zkoušet nové věci, dělat pokusy a vymýšlet a sestrojovat různá zařízení.
Do soutěže se mohou zapojit MŠ, žáci 1. i 2. stupně ZŠ i studenti SŠ, více zde v článku. |
Přírodovědné Inspiromaty 2016 | 2016-01-06 | Stejně jako v předchozích letech i letos pořádají pracovníci KDF MFF UK sérii seminářů pro učitele ZŠ a SŠ pod názvem Přírodovědné Inspiromaty. Letos budou probíhat v únoru a v březnu v Olomouci, Praze (2×), Ostravě, Brně, Teplicích a Hradci Králové. Akce je pro všechny zájemce zdarma, v případě zájmu se můžete přihlásit na http://vernier.cz/inspiromat.
Pozvánka v PDF s jednotlivými termíny |
Podzimní škola na FEL ČVUT v Praze | 2015-11-13 | Katedra fyziky FEL ČVUT pořádá 26. až 28. XI. 2015 "Podzimní školu" pro středoškolské učitele, kteří se takmohou formou přednášek a exkurzí po pracovištích FEL ČVUT seznámit s novinkami v oblasti technických a přírodovědných věd. Součástí akce je i reprezentativní večeře, kde bude možnost diskutovat neformálně jak s členy katedry fyziky, tak i s vedením fakulty.
Více na: http://fyzika.feld.cvut.cz/misc/pos |
Týden vědy na Jaderce | 2015-05-20 | Týden pro studenty středních škol plný bádání pořádá FJFI ČVUT v Praze. Akce se bude konat od 14. do 18. června 2015. Přihlásit se můžete na http://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/
|
Vzdělávací kurz 'Částicová fyzika' (zájezd do CERNu) | 2015-04-08 | Máte-li zájem podívat do CERNu, nabízíme Vám možnost připojit se ke kurzu, který se uskuteční od středy 10. června do neděle 14. června 2015. Cena bude okolo 6 500 Kč, počet míst je omezený kapacitou autobusu.
Stáhněte si podrobný plán cesty a případně i přihlášku.
Kurz pořádá RNDr. Libor Malý (tel.: 737 789 950, libor.maly@seznam.cz). |
Měření zatmění Slunce s Vernierem a nejen to | 2015-03-22 | Již od ledna 2014 máme na Katedře didaktiky fyziky MFF UK v Praze umístěný počítač, který trvale sleduje intenzitu osvětlení za oknem. Pojďme se nyní podívat na některá naměřená data a otázky s nimi související:
- Jak se mění délka dne a noci v průběhu roku? Jak je to v létě a v zimě?
- Je rozdíl mezi množstvím světla v lednu a v červnu?
- Jak se změní intenzita osvětlení, když se nebe zatáhne a přijde krupobití?
- Jak se v grafu projeví zatmění Slunce?
Odpovědi naleznete v novém článku Měření zatmění Slunce s Vernierem a nejen to. |
3. ročník Festivalu fyzikálních filmů | 2015-01-17 | Dobrovolníci ze slovenské organizace P-MAT připravili už 3. ročník mezinárodní soutěže studentských filmů o fyzice.
Pravidla soutěže přímo umožňují zapojení se s filmem, který je namluvený česky nebo má alespoň české titulky. Zapojení se je bezplatné. Nejlepší filmy budou promítnuté v Bratislavě na celodenním festivalu. Termín pro odevzdání videa je 20. dubna 2015.
Více na www.fyzikalnefilmy.sk |
Nové články – náměty na měření či laboratorní práce | 2014-12-17 | V sekci články jsou nové články:
|
Den otevřených dveří na MFF UK – 26. XI. 2014 | 2014-11-26 | Tradiční a koncepčně ucelená přehlídka aktivit MFF, kterou fakulta v závěru kalendářního roku pořádá. Informuje o možnostech studia na MFF UK, o životě na fakultě i o aktivitách určených pro střední školy. Během Dne je možné navštívit katedry, ústavy i pracoviště fakulty a při exkurzích nebo besedách se seznámit se škálou výukových, vědeckých i výzkumných činností. Kromě dopoledního programu v Národním domě na Vinohradech, který vždy obsahuje zajímavou přednášku a vizitky jednotlivých oborů i kateder v informačním centru, nabízíme odpoledne odborný program v jednotlivých budovách MFF UK.
Bližší informace: http://www.mff.cuni.cz/verejnost/dod/ |
Přednáškový cyklus k 60. výročí založení FÚ AV ČR | 2014-11-24 |
Fyzikální ústav AV ČR připravil jako součást oslav k 60. výročí založení sérii šesti přednášek pro nejširší veřejnost. Přednášky proběhnou v níže uvedených termínech vždy od 17:30 v budově AV ČR na Národní třídě č. p. 3. Rádi bychom na tuto událost pozvali i čtenáře FyzWebu.
- 28. XI. – Tajemství nejintenzivnějšího laseru na světě (František Batysta)
- 3. XII. – Rastrovací mikroskopie – naše oko do světa atomů (RNDr. Pavel Jelínek, Ph.D.)
- 5. XII. – PERUN, PALS a HiLASE – zkoumání hmoty při extrémně vysokých hustotách energií (RNDr. Josef Krása, CSc.)
- 9. XII. – Molekulární motory: Perpetuum mobile na obzoru? (RNDr. František Slanina, CSc.)
- 10. XII. – Jak prodloužit život člověka novými laserovými a plazmatickými technologiemi? (prof. Ing. Miroslav Jelínek, DrSc., a RNDr. Zdeněk Hubička, Ph.D.)
- 19. XII. – Století kosmického záření (RNDr. Jiří Grygar, CSc.)
Podrobnější informace a anotace přednášek naleznete v přiložené pozvánce (1,6 MB). |
Fermiho úlohy - začíná další ročník soutěže | 2014-11-05 | Soutěž připravuje Katedra experimentální fyziky, odd. Didaktiky fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadovat fyzikální veličiny. První korespondenční kolo probíhá od 20. října do 20. prosince 2014. Zadání úloh a bližší informace naleznete na stránkách soutěže http://isouteze.upol.cz/fermi/aktroc.html. |
Nové články – náměty na měření či laboratorní práce | 2014-10-29 | V sekci články jsou nové články:
|
Moderní technologie ve výuce fyziky 2014 | 2014-10-26 | Seminář proběhne v pátek 28. listopadu 2014 od 10 do 16 hodin v budově Dvořákova gymnázia v Kralupech nad Vltavou.
Seminář si klade za cíl seznámit účastníky s možnostmi moderních technologií ve výuce fyziky. V rámci úvodní přednášky bychom se seznámili se stávajícími možnostmi moderních technologií, které bude možné si následně i vyzkoušet v rámci workshopů v sekcích. Jelikož se jedná o první ročník, bude se počet sekcí a témat rozšiřovat podle počtu a zájmu zájemců.
Více na http://moderni-technologie.cz/konference |
Pozvánka na 23. setkání Klubu Svět energie | 2014-10-26 | Zveme Vás na již na 23. setkání Klubu Svět energie, které se koná 13. a 14. listopadu 2014 v Praze.
Na programu akce tentokrát mimo jiné bude:
- Exkurze v Ústavu termomechaniky Akademie věd České republiky
- Prohlídka Školního reaktoru VR – 1 (reaktor Vrabec) na ČVUT
- Návštěva Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR
- Exkurze na Matematicko-fyzikální fakultě UK
Pozvánku s přihláškou na akci naleznete v přiloženém souboru.
Přihlášky zasílejte nejpozději do 10. 11. 2014 elektronicky na adresu: pavel.rejzek@amic.cz. |
Podzimní škola na FEL ČVUT v Praze | 2014-10-24 | Katedra fyziky FEL ČVUT pořádá 27. XI. až 29. XI. 2014 "Podzimní školu" pro středoškolské učitele, kteří se takmohou formou přednášek a exkurzí po pracovištích FEL ČVUT seznámit s novinkami v oblasti technických a přírodovědných věd. Součástí akce je i reprezentativní večeře, kde bude možnost diskutovat neformálně jak s členy katedry fyziky, tak i s vedením fakulty.
Více na: http://fyzika.feld.cvut.cz/misc/pos |
Pozvánka na přednášku prof. Petera W. Higgse, nositele Nobelovy ceny | 2014-10-01 | Ve středu 8. října 2014 bude v Praze přednášet nositel Nobelovy ceny, prof. Peter W. Higgs a prof. Leon O. Chua.
Oba vědci jsou hosty 11. konference ECNDT 2014 a speciálního workshopu "Evropský den vědy - European Research Day".
Akce proběhne v Kongresovém centru Praha od 9 do 18 hodin, přednášky prof. Higgse a prof. Chua jsou na programu konference mezi 10:00 a 12:40.
Vstupné 200 Kč, pro registrované účastníky konference zdarma.
Plakáty a program ERD viz http://bit.ly/1nJKN5s |
Nové články – náměty na měření či laboratorní práce | 2014-09-30 | V sekci články jsou nové články:
|
Pozvánka na seminář Memorization or understanding: Are we teaching the right thing? | 2014-09-03 | KDF MFF UK Vás zve na seminář Memorization or understanding: Are we teaching the right thing?, na kterém vystoupí Eric Mazur, profesor fyziky a aplikované fyziky na Harvardově Univerzitě (Cambridge, USA) a tvůrce vyučovací metody Peer Instruction.
Seminář se bude konat v pondělí 15. září 2014 od 17 hodin v budově MFF UK v Tróji (V Holešovičkách 2, Praha 8) v posluchárně T2.
Seminář je otevřen všem příchozím a bude probíhat v anglickém jazyce bez tlumočení. |
Pozvánka na 22. setkání Klubu Svět energie | 2014-09-03 | Zveme Vás na již na 22. setkání Klubu Svět energie, které se koná od 24. do 26. září 2014 v Ostravě.
Na programu akce tentokrát mimo jiné bude:
- Exkurze na huti společnosti ArcelorMittal Ostrava
- Návštěva expozice „Malý svět techniky“ ve Science a technology centru v Ostravě
- Prohlídka Technologického centra v Ostravě-Vítkovicích (experimentální pyrolýzní jednotka a další přidružené technologie)
- Exkurze na Vysoké škole báňské
Pozvánku s přihláškou na akci naleznete v přiloženém souboru.
Přihlášky zasílejte nejpozději do 16. 9. 2014 elektronicky na adresu: pavel.rejzek@amic.cz. |
Pozvánka na seminář a výstavu k 60 letům CERNu | 2014-06-30 |
Výbor pro spolupráci ČR s CERN spolu s AV ČR, ČVUT a UK Vás zvou na seminář k 60. výročí založení mezinárodní laboratoře pro částicovou fyziku (CERN), který se uskuteční v pondělí 8. září 2014 v Karolinu (Celetná 20, Praha 1).
Program senináře ke stažení: Seminar_Karolinum_8.9.pdf
Zároveň Vás zveme na interaktivní výstavu 60 let CERN v budově Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1), která bude probíhat od úterý 2. do čtvrtka 25. září 2014. Otevřena bude v pracovní dny od 10 do 18 hodin, vstup je zdarma. Školám a organizovaným skupinám nabízíme po předchozí rezervaci odborný výklad, rezervace provádějte na adrese krzyzankova@ssc.cas.cz.
Pozvánka na výstavu: Vystava_2.-25.9.pdf |
Nové články | 2014-06-15 | V sekci články jsou nové články:
|
Nové články - náměty na měření či laboratorní práce | 2014-06-09 | V sekci články jsou nové články:
|
Pražské VĚDOHRANÍ | 2014-05-12 |
Již šestý ročník Vědohraní se uskuteční v pondělí 2. června 2014 od 8:30 do 16:00 v areálu MFF UK v Praze – Troji (V Holešovičkách 2, Praha 8). Bude připravena řada zajímavých fyzikálních pokusů, fyzikální show, a také dva soutěžní okruhy určené zejména pro návštěvníky ve věku 6 – 18 let. Po úspěšném absolvování soutěžního okruhu obdrží každý účastník diplom!
Vzhledem k velkému zájmu a omezené kapacitě je pro školy účastnící se soutěžní části programu nutná registrace. |
Veletrh nápadů učitelů fyziky 19 | 2014-05-12 | Je zahájena registrace na Veletrh nápadů učitelů fyziky 19, který se letos bude konat 29. – 31. srpna 2014 v Chebu. Termín pro přihlášení je 25. června 2014, včasná registrace (snížené vložné) do 16. května 2014.
Tato tradiční akce je přehlídkou vlastní tvorby a nápadů učitelů všech stupňů škol, kteří chtějí přiblížit žákům a studentům výuku fyziky experimenty a dalšími tvořivými aktivitami, motivovat je tak pro svůj předmět a umožnit jim fyziku lépe zvládnout a pochopit. |
Nové články - náměty na měření či laboratorní práce | 2014-03-19 | V sekci články jsou nové články:
|
Nový článek - Tvoříme stanoviště pro vzdálené měření | 2014-03-10 |
V sekci články je nový článek – Tvoříme stanoviště pro vzdálené měření.
Občas se hodí mít někde zprovozněný experiment, k jehož výsledkům či datům (ať už průběžným či finálním) chceme přistupovat vzdáleně, po internetu. To může být praktické u experimentů probíhajících na vzdáleném místě, ale také tehdy, chceme-li, aby k datům a grafům měli žáci přístup a mohli experiment zpracovávat např. na tabletech ve třídě či doma. Cílem tohoto článku je ukázat, že vytvořit takové stanoviště s experimentem může být snadné a kromě počítače připojeného k síti k tomu vlastně ani nic nepotřebujeme (resp. co potřebujeme, to si lze zdarma zapůjčit). |
Science on Stage - pozvánka na workshopy | 2014-03-07 |
Zveme Vás na dva workshopy, které se v rámci akce Science on Stage Take a workshop to your country uskuteční 13. 3. 2014 na KDF MFF UK v Praze:
- od 13:30 Fyzika pro předškoláky
Jitka Houfková, KDF MFF UK
- od 15:00 What happens next? A teaching strategy to get students of all ages talking.
David Featonby, Teacher Network Coordinator for the Institute of Physics, UK (workshop bude tlumočen)
Na jednotlivé workshopy se registrujte emailem na scienceonstage@seznam.cz nejpozději do pondělí 10. 3. 2014. Vstup je zdarma. |
Fermiho úlohy VIII. | 2014-02-09 | Bylo vyhlášeno 2. kolo (korespondenční) soutěže Fermiho úlohy VIII. Zveme všechny žáky základních a středních škol k účasti v této soutěži a těšíme se na zajímavá řešení. Podrobné informace k soutěži najdete na stránkách http://isouteze.upol.cz/fermi/aktroc.html#8r2kz. |
Věda na scéně – Science on Stage | 2014-02-06 | Věda na scéně – Science on Stage zprostředkovává výměnu zkušeností, materiálů a nápadů mezi učiteli přírodních věd a matematiky v celé Evropě. Hledáme učitele a lektory od mateřských školek po vysoké školy, kteří mají zajímavé nápady pro zlepšení výuky přírodovědných předmětů a matematiky. Pojďte předvést to nejlepší, co děláte, a vyměnit si zkušenosti s ostatními nadšenci z celé ČR i Evropy! Termín přihlášek prodloužen do 16. 3. 2014.
Více naleznete v článku a také na http://www.science-on-stage.cz/ |
Letní soustředění mladých fyziků a matematiků | 2014-02-04 | Také v letošním roce pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Soustředění mladých fyziků a matematiků, dvoutýdenní letní tábor určený studentům ve věku 14 až 19 let se zájmem o matematiku a fyziku. Soustředění se bude konat od 19. července do 2. srpna 2014 v Plasnici v Orlických horách. Letáček, přihlášku i další informace naleznete na http://kdf.mff.cuni.cz/tabor/pozvanka.php. |
3pól - Magazín plný pozitivní energie | 2014-01-29 | Čas od času se na nás lidé obracejí, zda víme o časopise 3pól a zda bychom o něm nechtěli říct i dalším čtenářům FyzWebu. Rádi tak nyní činíme. Jde o periodikum vydávané společností ČEZ, nepřekvapí tedy, že v něm najdete zejména články o energetice, elektřině a magnetismu, jaderné fyzice a obnovitelných zdrojích energie. Většinou jde o články velmi kvalitní, hodné přečtení. Časopis je k dispozici zdarma elektronicky v PDF na http://www.3pol.cz/. |
Nový článek - Analýza grafů s využitím tabletu | 2014-01-23 |
V sekci články je nový článek - Analýza grafů s využitím tabletu.
Představte si skupinu žáků, kteří mají k dispozici tablet nebo chytrý telefon. A sebe jako pedagoga, který má před sebou měřící senzorické zařízení (s možností ovládání rovněž pomocí tabletu). Žáci mají nainstalovanou aplikaci, jsou připojeni přes společnou wi-fi, a především mají připravený scénář pro zpracování výstupů ze zachyceného zvuku. Přidaná hodnota celé práce je v okamžitém zobrazení stejných grafických záznamů v žákovských zařízeních. Aniž by museli něco kreslit, mají graf nikoli jako výsledek své práce, ale jako zdroj pro další analýzu. Jde o představu reálnou, nebo velmi vzdálenou? |
Nový článek - Tablet ve fyzice | 2014-01-14 |
V sekci články je nový článek - Tablet ve fyzice.
Je otázkou času, kdy se tablety stanou běžným vzdělávacím nástrojem. Některé aplikace jdou této vizi nenápadně a promyšleně naproti.
S příchodem tabletů se objevují možnosti, které zapojení techniky do výuky urychlují. Zejména u přírodních věd hraje interaktivita velkou roli, protože grafické zpracování vzdělávacích aplikací bývá velmi kvalitní a věrně modeluje jevy okolo nás. Mezi produkty, které umožňují propojení ICT kompetencí učitelů s disciplinárním zaměřením, patří i aplikace Vernier Video Physics. O co vlastně jde? |
Vánoce s fyzikou | 2013-12-10 | FEL ČVUT pořádá 18. prosince 2012 od 14 hodin Vánoce s fyzikou. Zábavné odpoledne s fyzikální tematikou je připraveno pro studenty středních škol a jejich pedagogy a další zájemce z řad široké veřejnosti. Na začátek programu je připravena přednáška prof. Petra Kulhánka „Aurora – expedice za polárními zářemi“. Po přednášce budou pro účastníky akce na několika stanovištích připraveny zajímavé fyzikální experimenty. Během akce bude pro účastníky připraveno občerstvení a dále i malý vánoční dárek.
Podrobnější informace naleznete na stránce http://fyzika.feld.cvut.cz/misc/vanoce/vanoce.htm
Kontaktní osoba: RNDr. Ilona Ali Bláhová, Ph.D., blahova@fel.cvut.cz, tel. 224 352 324
|
Den s technickým lyceem na SPŠ Panská | 2013-11-12 | Kde? Malá Štupartská 8 (kousek za OD Kotva)
Kdy? sobota 30. 11. 2012 od 9:30 do 16:30
Pro koho? pro žáky ZŠ a jejich rodiče
Program:
- formální i neformální besedy s žáky a učiteli
- hrátky s fyzikou: jednoduše i se sofistikovaným měřícím systémem
- hrátky s chemií: návštěva chemické laboratoře
- prezentace deskriptivní geometrie
- prezentace elektrotechniky a technické mechaniky
- prezentace výpočetní techniky a CAD systémů
- v 11:00, 13:00 a 15:00 Fyzikální cirkus v učebně S6
Kontakt: reichl@panska.cz, www.panska.cz |
Soutěž MFnáboj pro žáky 8. a 9. tříd | 2013-11-01 | FYKOS-Výfuk vás zve na novou matematicko-fyzikální soutěž MFnáboj, která se bude konat 15. 11. 2013 po celé České republice a Slovensku. Jedná se o týmovou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků nižšího gymnázia. Podrobné informace společně s přihláškou jsou na http://naboj-junior.fks.sk/cz/, oficiální email na dotazy: mfnaboj@fykos.cz. |
Fyziklání online | 2013-11-01 | FYKOS zve k účasti v týmové internetové mezinárodní fyzikální soutěži Fyziklání online, která se bude konat ve čtvrtek 5. 12. 2013 od 17 do 20 hodin. Zúčastnit se můžou jak středoškoláci, pro které je soutěž určená primárně, tak základoškoláci, vysokoškoláci či kdokoliv jiný (a bude vítán) - např. vaši učitelé. Přihlašování na soutěž, její pravidla a další podrobnosti najdete na http://online.fyziklani.cz/
Registraci do soutěže je nutné provést aspoň den předem. Pro případné dotazy je určená emailová adresa online@fyziklani.cz |
Elixír do škol | 2013-10-16 | Po celé republice vzniklo díky nadaci Depositum Bonum 15 regionálních center (RC) určených k setkávání učitelů fyziky (setkání se konají jednou měsíčně a pro příchozí bývá připraven konkrétní program). Regionální centra jsou rovněž vybaveni balíčkem senzorů Vernier, které si zde lze zdarma zapůjčit.
Termíny setkání a kontakty na jednotlivá RC naleznete na http://www.nadacedb.cz/elixir-do-skol/region-centra |
Fyzika všemi smysly | 2013-10-15 | KDF MFF UK nabízí studentům (nejen) středních škol fyzikální show nazvanou Fyzika všemi smysly. Jedná se pásmo fyzikálních experimentů (cca 2 vyučovací hodiny), se kterým přijedeme na Vaši školu. Akce je určena hlavně studentům 2. a 3. ročníků středních škol (a jejich vyučujícím), ale samozřejmě rádi přijedeme i na ZŠ. Cena této show je 20 Kč na studenta.
Více informací najdete na http://kdf.mff.cuni.cz/fyzikavsemismysly. |
Podzimní škola na FEL ČVUT v Praze | 2013-10-14 | Katedra fyziky FEL ČVUT pořádá 31. X. až 2. XI. 2013 "Podzimní školu" pro středoškolské učitele, kteří se takmohou formou přednášek a exkurzí po pracovištích FEL ČVUT seznámit s novinkami v oblasti technických a přírodovědných věd. Součástí akce je i reprezentativní večeře, kde bude možnost diskutovat neformálně jak s členy katedry fyziky, tak i s vedením fakulty.
Více na: http://fyzika.feld.cvut.cz/misc/pos |
Soutěž pro badatelské týmy Pohár vědy - Kvark 2014 | 2013-10-12 | soutěž je určena pro zvídavé týmy v kategoriích od mateřských škol po středoškoláky, více v článku Soutěž Pohár vědy - Kvark 2014 |
Experimenty řazené dle kapitol v učebnicích pro ZŠ | 2013-05-22 | V sekci Materiály přibyl rozcestník Experimentů s Vernierem řazený dle kapitol v učebnicích pro ZŠ, který sestavila Mgr. Jana Šestáková (ZŠ Lingua Universal + KDF MFF UK):
|
Pozvánka na Hrajeme si i hlavou v Hradci Králové | 2013-05-22 | 20.–21. června 2013 proběhne na Tylově nábřeží v Hradci Králové 6. ročník akce Hrajme si i hlavou. Akci pořádá katedra fyziky Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Hradec Králové a je určena pro žáky a studenty základních a středních škol, pro jejich rodiče a pro všechny, kteří si rádi hrají, přemýšlejí a bádají nad záhadami světa kolem nás.
Více na http://www.hrajme-si-i-hlavou.cz/
|
Týden vědy na Jaderce | 2013-05-21 | Týden pro studenty středních škol plný bádání pořádá FJFI ČVUT v Praze. Akce se bude konat od 16. do 20. června 2013. Přihlásit se můžete na http://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/
|
Pro učitele: nabídka týdenního zájezdu do CERNu | 2013-05-13 | Last minute! Máte možnost se přihlásit na tradiční týden pro učitele v CERN (Švýcarsko) od 3. do 7. 6. 2013 společně se slovenskými učiteli. Stačí poslat mail na adresu Jiri.Dolejsi@mff.cuni.cz. Směs informací minulých i současných najdete na zde.
|
Den otevřených dveří na větrných elektrárnách | 2013-05-12 | V sobotu 15. června se od 10 do 17 hodin otevřou pro veřejnost větrné elektrárny ve 14 lokalitách na území celé České republiky. Česká společnost pro větrnou energii tím přispívá k oslavě Mezinárodního dne větru. Návštěvníci budou mít šanci přímo na místě promluvit s odborníky na větrnou energii a především vidět stroje v provozu z bezprostřední blízkosti. Zároveň se mohou přesvědčit o jejich bezpečném, bezhlučném a ekologickém provozu. Informace o akci včetně popisu cest do jednotlivých lokalit budou k dispozici na internetových stránkách ČSVE. Více najdete v pozvánce (3 MB). |
Pozvánka na Astronomickou expedici v Úpici | 2013-03-07 | V sekci články je nový článek - pozvánka na Astronomickou expedici v Úpici. V podkrkonošském městečku Úpice se i letos koná letní astronomická expedice. I vy se můžete v období od 3. do 18. srpna 2011 začít s naší pomocí seznamovat s noční oblohou (a se základy pozorovaní). A že nepoznáte ani polárku? Nenechte se zastrašit, expedice je určená pro každého ve věku 15-25 let, kdo má zájem o astronomii a chce se něco nového naučit. |
Vlachovice 2013 – Jak získat žáky pro fyziku? | 2013-01-22 | Ve dnech 16. – 19. října 2013 proběhne již tradiční seminář učitelů fyziky ve Vlachovicích u Žďáru nad Sázavou pořádaný Odbornou skupinou pro výuku fyziky na ZŠ při JČMF. Hlavním cílem semináře je výměna zkušeností a prezentace nápadů, které umožňují zvýšit zájem žáků o fyziku a zkvalitnit výsledky fyzikálního vzdělávání.
Seminář je určen zejména pro učitele 2. stupně ZŠ a nižších ročníků gymnázií. Rádi přivítáme i pedagogy z jiných typů škol. Podrobnější informace a přihlášku naleznete na http://www.vlachovice.websnadno.cz |
Přírodovědný INSPIROMAT 4 | 2013-01-14 | Během února a března se opět uskuteční série seminářů Přírodovědný inspiromat věnovaná počítačem podporovaným experimentům. Akce je určena učitelům přírodovědných předmětů (Fy, Che, Bio, ...) a je pro všechny přihlášené zdarma. Postupně zavítáme do 12 měst po celé ČR - vidět nás tak budete moci v Praze, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Liberci, Ostravě, Brně, Českých Budějovicích, Havlíčkově Brodě, Olomouci, Plzni, Zlíně a v Sokolově.
Seminář pořádají pracovníci MFF UK ve spolupráci se společností Edufor.
pozvánka
přihláška |
Fyzika všemi smysly | 2013-01-14 | Během jara se uskuteční série výjezdů s fyzikální show nazvanou Fyzika všemi smysly. Jedná se pásmo plné fyzikálních experimentů v délce cca 2 vyučovací hodiny. Akce je určena hlavně studentům 2. a 3. ročníků středních škol (a jejich vyučujícím). Cena této show je 20 Kč na studenta. Máte-li o tuto akci zájem, ozvěte se nám na mail fyzikavsemismysly@kdf.mff.cuni.cz.
Více informací najdete na http://kdf.mff.cuni.cz/fyzikavsemismysly
Fyzikální show pořádají doktorandi a studenti vyšších ročníků učitelství fyziky na MFF UK.
|
N-trophy 2013 | 2013-01-08 | N-trophy je soutěž plná experimentů a bádání odehrávající se v unikátním prostoru laboratoří kampusu Masarykovy univerzity. Účastní se jí 3členné týmy složené ze studentů středních škol (s vyjímkou Prahy). Členové týmu nemusí být ze stejné školy.
Přihláška: http://www.jcmm.cz/cz/prihlaska-tymu-2013.html
Kvalifikační úlohy pro přihlášené týmy zveřejníme 28. ledna 2013. Na vypracování a zaslání výsledků mají týmy přesně 120 hodin.
Další informace k soutěži najdete na http://ntrophy.jcmm.cz/ |
Den s technickým lyceem na SPŠ Panská | 2012-11-19 | Kde? Malá Štupartská 8 (kousek za OD Kotva)
Kdy? sobota 1. 12. 2012 od 9:30 do 16:30
Pro koho? pro žáky ZŠ a jejich rodiče
Program:
- formální i neformální besedy s žáky a učiteli
- ukázky možností dalšího studia od oborníků z MFF UK, z ČEZ, z ČVUT…
- hrátky s fyzikou: jednoduše i se sofistikovaným měřícím systémem
- hrátky s chemií: návštěva chemické laboratoře
- prezentace deskriptivní geometrie
- prezentace elektrotechniky a technické mechaniky
- prezentace výpočetní techniky a CAD systémů
- v 11:00, 13:00 a 15:00 Fyzikální cirkus v učebně S6
Kontakt: reichl@panska.cz |
Fyziklání online | 2012-11-02 | FYKOS zve k účasti v týmové internetové mezinárodní fyzikální soutěži Fyziklání online, která se bude konat 6. 12. 2012 od 17 do 20 hodin. Zúčastnit se můžou jak středoškoláci, pro které je soutěž určená primárně, tak základoškoláci, vysokoškoláci či kdokoliv jiný (a bude vítán) - např. vaši učitelé. Přihlašování na soutěž, její pravidla a další podrobnosti najdete na http://online.fyziklani.cz/
Registraci do soutěže je nutné provést aspoň den předem. Pro případné dotazy je určená emailová adresa online@fyziklani.cz |
iQpark - fyzikální exponáty | 2012-10-12 | V sekci Pokusy a materiály přibyl materiál vytvořený pro pedagogy SŠ, kteří plánují se svými studenty cestu do iQparku a chtějí ji co nejefektivněji využít pro svoji výuku. Prostřednictvím těchto stránek si můžete prohlédnout vybrané fyzikální exponáty iQparku rozdělené podle ročníků, kapitol a podkapitol.
Autory jsou Alice Razímová a Zdeněk Šabatka. |
Přírodovědný INSPIROMAT – podzim 2012 | 2012-10-07 | Během října a listopadu se uskureční na 10 místech v ČR seminář Přírodovědný inspiromat 3 věnovaný počítačem podporovaným experimentům nejen ve fyzice. Seminář pořádají pracovníci MFF UK, kteří postupně zavítají do většiny krajských měst ČR (postupně: Ústí nad Labem, Praha, Ostrava, Hradec Králové, Brno, Olomouc, Liberec, České Budějovice, Pardubice a Plzeň).
Více naleznete v přiložené pozvánce či v kalendáři FyzWebu. |
Přednáškové dopoledne "Částice, CERN, LHC, Higgs ..." | 2012-10-06 | MFF UK pořádá 24. října 2012 od 9:00 přednáškové dopoledne věnované detektorům částic a částicové fyzice. Podrobnosti najdete v tomto přiloženém letáku. |
Byly zveřejněny termíny pokusů pro SŠ na KDF MFF UK | 2012-10-02 | KDF MFF UK navazuje ve školním roce 2012–2013 na úspěšnou tradici fyzikálních pokusů pro studenty středních škol. Tento školní rok bude na výběr 7 tématických bloků: mechanika, termika a molekulová fyzika, elektřina a magnetismus, optika, akustika, elektromagnetické vlnění a nově i tzv. kouzelná fyzika (fyzikální měření s přesahy do biologie a fyziologie).
Bližší informace najdete na http://kdf.mff.cuni.cz/vyuka/ss_pokusy, kde se rovněž můžete přihlásit. |
Pozvánka na kroužek fyziky na KDF MFF UK | 2012-10-01 |
|
Století kosmického záření - přednáška pro veřejnost | 2012-06-13 | Zveme Vás ve čtvrtek 21. června 2012 od 19:00 do přednáškového sálu hotelu DAP v Praze 6 na přednášku Století kosmického záření, kterou prosloví Dr. Jiří Grygar z FÚ AV ČR. Přednáška je určena široké veřejnosti, vstup zdarma. podrobnosti zde |
Týdenní fyzikální soustředění - ÚLeT 2012 | 2012-06-13 | Akce proběhne od 31. července do 6. srpna 2012 na hvězdárně v Úpici v malebném prostředí Podkrkonoší a je určena pro žáky 5.-9. tříd ZŠ. Díky dotacím je cena pouhých 400 Kč. Více informací o akci nalez zde. Spolupořádají lidé z ÚDiFu. |
Nová soutěž – Fyziklání online | 2012-05-14 | Fyzikální korespondenční seminář vás zve k účasti na nové soutěži v počítání fyzikálních příkladů - Fyziklání online. Soutěž je připravená zejména pro týmy středoškoláků, ale může se účastnit kdokoliv bude mít zájem (vysokoškoláci, učitelé fyziky, ...). Jedná se o týmovou soutěž pro týmy max 5 osob. Probíhat bude přes internet 31. 5. od 17 do 20 hodin. Přihlásit tým je potřeba nejméně den předem. Registraci a pravidla najdete na http://online.fyziklani.cz/ |
Blíží se uzávěrka 6. série úloh FYKOSu a VÝFUKu | 2012-04-30 | Připomínáme: 21. května 2012 je uzávěrka pro odevzdání šesté série úloh letošního ročníku FYKOSu (Fyzikální korespondenční seminář – http://fykos.cz) a VÝFUKu (http://vyfuk.fykos.cz/ – obdoba FYKOSu určená pro žáky ZŠ). |
Blíží se uzávěrka příjmu filmů na FilmFest 2012 | 2012-04-29 | Účelem FilmFestu pořádaného 15.-16. června 2012 na MFF UK v Praze je podpořit amatérskou produkci krátkých filmů v oblasti matematiky, fyziky a informatiky. Soutěžní snímky mohou být například záznam netradičního experimentu nebo jevu, animovaný či hraný film/dokument (vč. historické tématiky), ... FilmFest je určen převážně pro prezentaci amatérských snímků, převážně studentů základních a středních škol s přesahem na amatérské i profesionální tvůrce bez omezení věku. Uzávěrka je již 29. dubna 2012!
Více na http://filmfest.mff.cuni.cz/ |
Blíží se uzávěrka 5. série úloh FYKOSu a VÝFUKu | 2012-03-25 | Připomínáme: 16. dubna 2012 je uzávěrka pro odevzdání páté série úloh letošního ročníku FYKOSu (Fyzikální korespondenční seminář – http://fykos.cz) a VÝFUKu (http://vyfuk.fykos.cz/ – obdoba FYKOSu určená pro žáky ZŠ). |
Fermiho ulohy – zveřejnění úkolů druhého kola | 2012-02-23 | byly zveřejněny úkoly 2. korespondenčního kola soutěže Fermiho úlohy, zadání jednotylivých úloh naleznete na http://isouteze.upol.cz/fermi/aktroc.html. |
Přírodovědný INSPIROMAT 2 | 2012-02-23 | Během března až května se uskureční na 4 místech v ČR seminář Přírodovědný inspiromat 2 věnovaný počítačem podporovaným experimentům a vyučování pomocí metody Peer Instruction. Seminář pořádají pracovníci MFF UK, kteří postupně zavítají do Olomouce, Brna, Liberce a Českých Budějovic.
pozvánka |
Blíží se uzávěrka 4. série úloh FYKOSu a VÝFUKu | 2012-02-20 | Připomínáme: 5. března 2012 je uzávěrka pro odevzdání čtvrté série úloh letošního ročníku FYKOSu (Fyzikální korespondenční seminář – http://fykos.cz) a VÝFUKu (http://vyfuk.fykos.cz/ – obdoba FYKOSu určená pro žáky ZŠ). |
Nový článek – "Elektromyografie..." v sekci články | 2012-02-05 | V sekci články přibyl krátký článek "Elektromyografie aneb elektřina v lidském těle" demonstrující, že i v lidském těle lze naměřit elektrické impulzy a jak souvisí se svalovou funkcí. |
Pojeďte do CERNu se studenty SPŠST Panská | 2012-02-02 | Již po několikáté připravuje Jaroslav Reichl pro žáky 3. ročníků SPŠST Panská exkurzi do CERNu – střediska částicového výzkumu nedaleko Ženevy ve Švýcarsku. Letos jsou v autobuse ještě volná místa, nabízí proto možnost zúčastnit se i dalším zájemcům. Akce je plánována na 17.-20. května, podívejte se na konkrétní plán cesty. Hlásit se můžete na reichl@panska.cz. |
Věda na scéně 2012 a Science on Stage 2013 | 2012-02-01 | Pro mezinárodní festival Věda na scéně – Science on Stage, který se uskuteč ní od 25. do 28. dubna 2013, hledáme učitele a lektory od mateřských školek po střední školy, kteří mají zajímavé nápady pro zlepšení výuky přírodovědných předmětů a matematiky. Reprezentanti ČR budou vybráni na národní soutěžní přehlídce 1. a 2. 6. 2012 v iQ Parku v Liberci. Věda na scéně – Science on Stage zprostředkovává výměnu zkušeností, materiálů a nápadů mezi učiteli v celé Evropě.
více na www.science-on-stage.cz (přihlášky do 18. 3. 2012 !!) |
Přírodovědný INSPIROMAT | 2012-02-01 | Během února se uskureční na 7 místech v ČR seminář Přírodovědný inspiromat věnovaný počítačem podporovaným experimentům a práci s rozdílně nadanými žáky v jedné třídě. Seminář pořádají pracovníci MFF UK, kteří postupně zavítají do Zlína, Jihlavy, Hradce Králové, Plzně, Ostravy, Pardubic a Prahy.
pozvánka |
Soutěž MFnáboj pro žáky 8. a 9. tříd | 2012-01-02 | FYKOS-Výfuk vás zve na novou matematicko-fyzikální soutěž MFnáboj, která se bude konat 13. 1. 2012 v Praze na Gymnáziu Christiana Dopplera. Jedná se o týmovou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků nižšího gymnázia. Soutěž bude paralelně probíhat na Slovensku, takže se budou účastníci moci srovnat i mezinárodně. Podrobné informace společně s přihláškou jsou na http://vyfuk.fykos.cz/naboj/mf-naboj, oficiální email na dotazy: mfnaboj@fykos.cz. |
Soutěž pro středoškoláky FYKOSí Fyziklání | 2012-01-02 | FYKOS již šestým rokem pořádá týmovou fyzikální soutěž pro středoškoláky FYKOSí Fyziklání. Aktuální ročník se bude konat 17. 2. 2012 v Praze na MFF UK. Podrobné informace a přihlášku najdete na http://fyziklani.cz, oficiální email na dotazy je fyziklani@fykos.cz. |
Blíží se uzávěrka 3. série úloh FYKOSu a VÝFUKu | 2011-12-26 | Připomínáme: 16. ledna 2012 je uzávěrka pro odevzdání třetí série úloh letošního ročníku FYKOSu (Fyzikální korespondenční seminář – http://fykos.cz) a VÝFUKu (http://vyfuk.fykos.cz/ – obdoba FYKOSu určená pro žáky ZŠ). |
Nový videonávod "Studium pohybu skákajícího míče" | 2011-12-12 | Do sekce materiály přibyl videonávod Studium pohybu skákajícího míče. Pomocí ultrazvukového senzoru Vernier Go!Motion (sonaru) lze snadno a rychle získat grafy polohy, rychlosti a zrychlení sledovaného objektu. Na tomto experimentu se žáci kromě práce s grafy mohou naučit mnoho dalších věcí (tlumený periodický pohyb, přeměna kinetické, elastické a polohové energie, odporová síla, vztlaková síla, Newtonovy zákony, ...). K dispozici jsou rovněž náměty na činnosti se žáky.
Videonávod vytvořila Lucie Filipenská ve spolupráci s Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem. |
Měníme mapové podklady v sekci Exkurze | 2011-11-27 | Kvůli změnám v licenční politice Google (zpoplatnění některých služeb) měníme mapové podklady v sekci Exkurze – nyní budeme využívat služeb Mapy.cz, které jsou pro nás i nadále zdarma.
V případě, že zaznamenáte jakékoli nesrovnalosti, prosím, kontaktujte nás na fyzweb@mff.cuni.cz. |
Blíží se uzávěrka 2. série úloh FYKOSu a VÝFUKu | 2011-11-26 | Připomínáme: 5. prosince 2011 je uzávěrka pro odevzdání druhé série úloh letošního ročníku FYKOSu (Fyzikální korespondenční seminář – http://fykos.cz) a VÝFUKu (http://vyfuk.fykos.cz/ – obdoba FYKOSu určená pro žáky ZŠ). |
Zimní škola badatelsky orientované výuky fyziky | 2011-11-08 | Zveme Vás na zimní školu, která se koná ve dnech 2. – 3. prosince 2011 na půdě Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci a je určena učitelům fyziky základních a středních škol a studentům učitelství fyziky. Účast na akci je zdarma, občerstvení a ubytování bude zajištěno. Počet účastníků je omezen.
Podívejte se na program zimní školy (PDF).
V případě zájmu se hlašte co nejdříve na email: eva.chalupova@msmt.cz |
Nový článek – "Rychloběžné video – něco o kapkách" | 2011-10-24 | Pokud jste někdy zkusili ukázat, jak vlastně kapka vzniká, zjistili jste, že i když velmi zpomalíte přítok vody, samotné odtržení kapky je rychlejší, než dokážeme pozorovat. Sedmý díl naší série využívající zpomalené videozáběry proto věnujme právě tomu, jak kapka vzniká, trhá se a co všechno na ní můžeme pozorovat.
(přejít na článek) |
Nový článek – "Představujeme Kroužek fyziky na MFF UK" | 2011-10-03 |
Stručné představení Kroužky fyziky organizovaného na KDF MFF UK pro středoškolské zájemce...
(přejít na článek) |
Námět na experiment – Závody kostek ledu | 2011-09-28 | V tomto experimentu budete rozpouštět kostky ledu – jednu v obyčejné vodě, druhou ve slané. Podle množství času a zvídavosti žáků můžete experiment provést v základní verzi, případně ho mnoha způsoby rozšiřovat. Hodí se jak pro základní školu, tak pro školy střední.
(přejít na článek) |
Blíží se uzávěrka 1. série úloh FYKOSu a VÝFUKu | 2011-09-26 | Připomínáme: 10. října 2011 je uzávěrka pro odevzdání první série úloh letošního ročníku FYKOSu (Fyzikální korespondenční seminář – http://fykos.cz) a VÝFUKu (http://vyfuk.fykos.cz/ – obdoba FYKOSu určená pro žáky ZŠ). |
Nový videonávod "Napětí a proud v obvodu s cívkou" | 2011-07-23 | Do sekce materiály přibyl videonávod Napětí a proud v obvodu s cívkou demonstrující, jak během několika minut experimentálně ukázat vliv cívky (indukčnosti) na fázový posun napětí a proudu v obvodu a také vliv frekvence proudu na toto posunutí. V experimentu byl použit ampérmetr Vernier DCP-BTA a voltmetr ampérmetrem Vernier DVP-BTA, oba zapojeny do rozhraní LabQuest Mini a generátor funkcí. Na počítači běžel program Logger Pro. Videonávod vytvořila Lucie Filipenská ve spolupráci s Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem. |
Volná místa na konferenci "Jak učím fyziku?" | 2011-06-23 | Stále jsou ještě volná místa na konferenci (semináři) "Jak učím fyziku?", která se uskuteční 12.-15. října 2011 ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě. Konference je akreditována MŠMT, je určena učitelům fyziky a jejím cílem je výměna zkušeností a vzájemná inspirace (problémové úlohy, frontální pokusy, domácí projekty, laboratorní práce, skupinová práce, projektová výuka, výukové hry a terénní výuka).
Více na http://vlachovice.websnadno.cz/. Kontaktní e-mail: os.fyzika@seznam.cz |
Nový článek - "Jak to vypadá, když to padá" | 2011-06-06 | V sekci články je nový článek Rychloběžné video – jak to vypadá, když to padá. Tentokrát se autoři zaměřují na padající tělesa, volný pád a stav beztíže. Může být na tak základním tématu vůbec ještě něco k objevování? |
Nový článek - "Něco o kapkách" | 2011-06-06 | V sekci články je nový článek Rychloběžné video – něco o kapkách. Jak vlastně kapka vzniká? I když velmi zpomalíte přítok vody, samotné odtržení kapky je rychlejší, než dokážeme pozorovat. Sedmý díl série je věnován právě tomu, jak kapka vzniká, trhá se a co všechno na ní můžeme pozorovat. |
Projekt "Věda není žádná věda" | 2011-05-26 | Projekt Věda není žádná věda bude prezentován na setkání učitelů přírodovědy, přírodopisu, fyziky a chemie ZŠ a učitelů fyziky, chemie a biologie SŠ 9. června 2011 od 10 do 18 hodin v sídle koordinátora projektu - společnosti Connatex (České Družiny 2531/10 , Praha 6). Více se o projektu Věda není žádná věda dozvíte na http://www.vedaneniveda.cz. |
Týden vědy na Jaderce | 2011-05-26 | Týden pro studenty středních škol plný bádání pořádá FJFI ČVUT v Praze. Akce se koná od 19. do 23. června. 2011, přihlásit se můžete na http://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/ |
Český tým na Science on Stage v Kodani | 2011-04-19 | Česká republika je na Science on Stage 2011 v Kodani zastoupena celkem 9 přírodovědnými pedagogy. Přestože akce ještě neskončila, již teď můžeme říct, že je česká účast úspěšná a nejednou zaujala či mile překvapila návštěvníky z ostatních zemí. Za shlédnutí určitě stojí napříkladvystoupení Ondráše Přibyly a Jana Pavelky z ÚDiFu.
Celý článek naleznete v sekci články. |
Interaktivní učebnice Zrak a zvuk ve výuce na střední škole | 2011-04-19 | Na stránkách http://interaktivni-ucebnice.info/index.php?page=ucebnice je volně k dispozici ke stažení interaktivní učebnice Zrak a zvuk ve výuce na střední škole. Vznikla jako praktický výsledek disertační práce, autorem je RNDr. David Kordek, Ph.D. |
Fukušima a radioaktivita obecně | 2011-04-07 | V sekci materiály přibyly dvě prezentace od pracovníků ČEZu (hlavní autorkou je Ing. Marie Dufková) – jedna na téma radioaktivita, ionizující záření, dávkové ekvivalenty a druhá se zabývá havárií v jaderné elektrárně Fukušima I.
Více na http://www.fyzweb.cz/materialy/fukusima/ |
Veletrh nápadů učitelů fyziky 16 | 2011-04-06 |
Byla zahájena registrace na Veletrh nápadů 16, který se letos bude konat 2.-4. září 2011 v Olomouci. Termín pro přihlášení je 30. května 2011, včasná registrace (snížené vložné) do 30. dubna 2011.
Tato tradiční akce je přehlídkou vlastní tvorby a nápadů učitelů všech stupňů škol, kteří chtějí přiblížit žákům a studentům výuku fyziky experimenty a dalšími tvořivými aktivitami, motivovat je tak pro svůj předmět a umožnit jim fyziku lépe zvládnout a pochopit. |
Nový článek - Rychloběžné video - výbuch před kamerou | 2011-03-28 | V sekci články je nový článek Rychloběžné video – výbuch před kamerou. Co se děje v PET láhvi vyplněné parami lihu po jejich zapálení? Jak rychle postupuje při výbuchu plamen? Jakou rychlostí je láhev vymrštěna? Tyto otázky zodpovídá autor RNDr. Jan Koupil ve třetím ze série článků nazvané 1200 fyzikálních snímků za sekundu. |
Nové články | 2011-03-23 |
V sekci články jsou nové články:
|
Nový článek - Rychloběžné video ve škole | 2011-03-03 | V sekci články je nový článek Rychloběžné video ve škole, který se zabývá použitím levné rychloběžné kamery v hodinách fyziky a experimenty, které jsou pro natočení vhodné a zajímavé. Podíváme se na možnosti dostupné kamery, její omezení a zmíníme programy vhodné ke zpracování natočeného videa a měření v něm. Jde o první ze série článků nazvané 1200 fyzikálních snímků za sekundu, autorem je RNDr. Jan Koupil. |
Pozvánka na Astronomickou expedici v Úpici | 2011-03-03 | V sekci články je nový článek Léto mezi hvězdami - pozvánka na Astronomickou expedici v Úpici. V podkrkonošském městečku Úpice se i letos koná letní astronomická expedice. I vy můžete v období od 22. 7. do 7. 8. 2011 rozbalit svůj stan na pozemku hvězdárny v Úpici a začít se s naší pomocí seznamovat s noční oblohou (a se základy pozorovaní). A že nepoznáte ani polárku? Nenechte se zastrašit, expedice je určená pro každého ve věku 15-25 let, kdo má zájem o astronomii a chce se něco nového naučit. |
Nový článek - Diamagnetismus a paramagnetismus názorně | 2011-01-30 | V sekci články je nový článek Diamagnetismus a paramagnetismus názorně. Článek Věry Koudelkové na jednoduchém experimentu demonstruje vlastnosti diamagnetického bismutu a paramagnetického chromu. Nepatrné síly mezi magnetem a testovanou látkou jsou měřeny přesnými vahami připojenými k počítači. |
Nový článek - Proč se solí silnice? | 2011-01-29 | V sekci články je nový článek Proč se solí silnice?. Článek Věry Koudelkové na jednoduchém experimentu demonstruje a vysvětluje, proč silničáři v zimě solí silnice a jaký to má vliv na námrazu. |
Nový článek - Stellarium - planetárium ve třídě | 2011-01-14 | V sekci články je nový článek Stellarium - planetárium ve třídě. Článek Jakuba Jermáře podává stručný návod na využití programu Stellarium - open source počítačového planetária, které zobrazuje realistickou 3D oblohu tak, jak ji právě můžete vidět pouhým okem nebo dalekohledem. Pomocí dataprojektoru si tak vytvoříte improvizované planetárium přímo ve své třídě. |
Přesun na nový hardware | 2011-01-14 | Koncem roku došlo k poruše hardware, na nemž FyzWeb běží. V těchto dnech (14.-16. ledna) dokončujeme přesun na nový hardware - omluvte, prosím, bude-li FyzWeb chvilkově nedostupný. |
Nový článek - Videoanalýza šikmého vrhu | 2010-12-30 | V sekci články je nový článek Videoanalýza šikmého vrhu. Článek poskytuje stručný návod na kinematická měření pomocí videonahrávek - tzv. videoanalýzu. V článku je na konkrétním příkladu popsáno a prostřednictvím videonahrávky ukázáno, jak měření provést v programu Logger Pro. Autorem článku je Jaroslav Reichl. |
Seminář "Jak učím fyziku?" - Vlachovice 2011 | 2010-11-15 | Odborná skupina pro vyučování fyzice na ZŠ při FPS JČMF spolu s KDF MFF UK pořádají 12.-15. října 2011 ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě v pořadí třináctý seminář, jehož nosným tématem bude Aktivní činnost žáků ve fyzikálním vzdělávání. Cílem je výměna zkušeností hlavně v následujících okruzích: problémové úlohy, frontální pokusy, domácí projekty, laboratorní práce, skupinová práce, projektová výuka, výukové hry a terénní výuka. Seminář má akreditaci MŠMT.
Více na http://vlachovice.websnadno.cz/. Kontaktní e-mail: os.fyzika@seznam.cz |
Videonávod "Závistlost tlaku na teplotě" | 2010-11-15 | V sekci materiály byl přidán nový videonávod Závislost tlaku na teplotě, demonstrující jak během zhruba pěti minut experimentálně naměřit a odvodit závislost tlaku na teplotě (tzv. Charlesův zákon) platící pro plyny. V experimentu je použito tlakové čidlo Vernier GPS-BTA s příslušenstvím a rozhraní Go!Link. Videonávod vytvořila Lucie Filipenská ve spolupráci s Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem. |
Videonávod "Boyleův-Mariottův zákon" | 2010-10-15 |
V sekci materiály byl přidán nový videonávod Boyleův-Mariottův zákon, demonstrující jak během zhruba pěti minut experimentálně naměřit a odvodit Boyleův-Mariottův zákon. V experimentu je použito tlakové čidlo Vernier GPS-BTA s příslušenstvím a rozhraní Go!Link. Videonávod vytvořila Lucie Filipenská ve spolupráci s Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem. |
Fermiho úlohy - začíná další ročník soutěže | 2010-10-11 | Soutěž připravuje Katedra experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadovat fyzikální veličiny. Zadání úloh naleznete na http://isouteze.upol.cz/fermi/index.html. |
Nobelova cena za fyziku - výzkum grafenu | 2010-10-09 | V sekci články je nový článek Nobelova cena za fyziku - výzkum grafenu.
Švédská Královská akademie věd udělila letošní Nobelovu cenu za fyziku Andre Gaimovi a Konstantinu Novoselovovi z Univerzity v Manchesteru. Oba vědci stáli u zrodu výzkumu specifické formy uhlíku - grafenu. Za pouhých 7 let od prvních experimentů stal se grafen zřejmě nejvíce studovanou látku, o čemž vypovídá rok od roku rostoucí počet poblikací věnovaných rozboru jeho vlastností...
Autorem článku je doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Katedry fyziky kondenzovaných látek.
|
Model Golfského proudu | 2010-10-09 | V sekci články je nový článek Model Golfského proudu. Autorkou článku je RNDr. Renata Holubová, CSc. z Katedry experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. |
Videonávod "VA charakteristika diody" | 2010-09-30 | V sekci materiály byl přidán nový videonávod VA charakteristika diody. Jde o videonávod na jednoduchý experiment se ampérmetrem Vernier DCP-BTA a voltmetrem Vernier VP-BTA. Pomocí reostatu zapojeného jako dělič napětí měníme napětí na diodě a v programu Logger Lite snímáme okamžité napětí a proud, hodnoty se automaticky vynášejí do grafu. Videonávod vytvořila Lucie Filipenská ve spolupráci s Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem. |
Videonávod "Napodobování grafu" | 2010-09-08 | V sekci materiály byl přidán videonávod Napodobování grafu - videonávod na jednoduchý experiment s čidlem polohy - sonarem Vernier Go!Motion. V programu Logger Lite si předkreslíme graf a pomocí pohybu s předmětem, jehož polohu sonar snímá, se snažíme vytvořit stejný graf závislosti polohy předmětu na čase. Tento videonávod vytvořila Lucie Filipenská ve spolupráci s Pavlem Böhmem a Jakubem Jermářem. Inspirací byl článek Martiny Kekule Zobrazení pohybu pomocí grafů. |
Videonávod "Co může viset na vlásku?" | 2010-09-01 | V sekci materiály byl přidán videonávod Co může viset na vlásku - videonávod na měření síly, která je potřeba k přetržení jednoho vlasu. Inspirací byl článek Co může "viset na vlásku"?, který naleznete v sekci články. |
Grant na vybavení škol - připojte se | 2010-08-30 | KDF MFF UK v Praze ve spolupráci se společností Edufor s. r. o. usilují o získání grantu Nadace ČEZ na vybavení škol experimentálními pomůckami pro výuku přírodních věd. Více informací a možnost zaregistrovat svou školu naleznete na http://kdf.mff.cuni.cz/cez-regionum-2010/ |
Výlet s barometrem | 2010-08-25 | V sekci pokusy a materiály přibyla powerpointová prezentace a pracovní list Výlet s barometrem k procvičení orientace na mapě a vztahu závislosti tlaku na nadmořské výšce. Autorkou je RNDr. Vladimíra Erhartová.
|
Nový článek - proč má jablko slupku? | 2010-08-22 | V sekci články je nový článek Proč má jablko slupku. Článek dokumentuje měření vzdušné vlhkosti v uzavřené sklenici bez jablka, s jablkem a s oloupaným jablkem, přičemž je využíván senzor vzdušné vlhkosti Vernier RH-BTA. Autorem článku je Jakub Jermář. |
Inovovaný videonávod "Soutěž teploměrů" | 2010-08-19 | V sekci materiály byl kompletně přepracován videonávod Soutěž teploměrů. Video je také v trochu nižší kvalitě dostupné na YouTube. Původní verzi videonávodu Pavla Böhma naleznete zde. |
Měření smykového tření | 2010-06-14 | V sekci články je nový článek Měření smykového tření, popisující jak snadno a relativně rychle určit koeficienty statického a dynamického tření pomocí počítače a siloměru Vernier DFS-BTA. |
Třetí procházka Prahou | 2010-06-08 | V sekci Exkurze přibyla třetí procházka Prahou autorky Kataríny Suché. V průběhu této procházky se podíváme na zajímavá místa spojená s fyzikou na Petříně a jeho okolí. Projedeme se lanovou dráhou, navštívíme Štefánikovu hvězdárnu a zrcadlové bludiště, a ti, kteří se nebojí výšek, vylezou na Petřínskou rozhlednu. Procházku pak zakončíme na Strahovském nádvoří. |
Den otevřených dveří na větrných elektrárnách | 2010-06-07 | V sobotu 12. června se od 10 do 16 hodin otevřou pro veřejnost větrné elektrárny ve 12 lokalitách na území celé České republiky. Česká společnost pro větrnou energii tím přispívá k oslavě Mezinárodního dne větru. Návštěvníci budou mít šanci přímo na místě promluvit s odborníky na větrnou energii a především vidět stroje v provozu z bezprostřední blízkosti. Zároveň se mohou přesvědčit o jejich bezpečném, bezhlučném a ekologickém provozu. Informace o akci včetně popisu cest do jednotlivých lokalit budou k dispozici na internetových stránkách ČSVE. Více najdete v pozvánce.
Při stejné příležitosti a ve stejný čas bude v Informačním centru Obnovitelné zdroje u malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové probíhat prezentace elektromobilů. Přijďte se povozit elektromobilem - pozvánka. |
Den otevřených dveří v Elektrárně Mělník | 2010-06-03 | V sobotu 5. června proběhne v areálu Elektrárny Mělník v Horních Počaplech Den otevřených dveří spojený s oslavami Dne dětí. Akce se bude konat od 9 do 14 hodin.
Zájemci budou mít ojedinělou příležitost prohlédnout si zblízka zařízení uhelné elektrárny s odborným výkladem a dozvědět se více o výrobě elektřiny. Součástí prohlídky bude i seznámení se s činností hasičského záchranného sboru elektrárny, ukázkou jejich techniky a případně i jízda v hasičském vozidle kolem zadního traktu elektrárny, který je jinak veřejnosti nepřístupný.
Součástí Dne otevřených dveří bude také doprovodný program pro děti všech věkových kategorií. Připraveny budou nejrůznější soutěže o drobné odměny a také různé atrakce jako např. elektrovozítka.
Více informací podá Martin Pavlíček (tel. 724 932 260, martin.pavlicek@cez.cz) |
Hrajeme si i hlavou 3 | 2010-05-21 | 17.–19. června 2010 proběhne na Tylově nábřeží v Hradci Králové další ročník akce Hrajme si i hlavou. Akci pořádá katedra fyziky Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Hradec Králové a je určena pro žáky a studenty základních a středních škol, pro jejich rodiče a pro všechny, kteří si rádi hrají, přemýšlejí a bádají nad záhadami světa kolem nás.
Více na http://www.hrajme-si-i-hlavou.cz/
|
Třetí pražské Vědohraní | 2010-05-17 | 31. května 2010 proběhne na Novoměstské radnici v Praze Třetí pražské Vědohraní spolupořádané KDF MFF UK. Vzhledem k tradičně velikému zájmu je nezbytné, aby se školní kolektivy registrovaly na konkrétní čas na http://kdf.mff.cuni.cz/vedohrani/2010/. Několik fotografií z minulého ročníku pak můžete shlédnout na http://kdf.mff.cuni.cz/vedohrani/2009/. |
Prodloužení registrace na soutěžní přehlídku Science on Stage | 2010-05-10 | Termín pro zaslání přihlášky k účasti na soutěžní přehlídce učitelů přírodovědných předmětů v libereckém IQ Parku je prodloužen do konce května 2010. Více se o akci dozvíte v tomto článku... |
European Intelligent Energy Education Competition | 2010-03-16 | Dům zahraničních služeb MŠMT hledá učitele se zájmem o výuku úspory energií. "Hledáme aktivního učitele, kterému je blízká tato tematická oblast a který by měl chuť spolu s DZS pomáhat v koordinování soutěže. Za práci by byl učitel odměněn menším honorářem."
Více v mailu od DZS MŠMT, příloha |
Science on Stage - příležitost pro učitele | 2010-03-08 | Pro reprezentaci České republiky na evropském festivalu Science on Stage v Kodani (16.-19.4.2011) hledáme učitele přírodovědných předmětů se zajímavými nápady pro výuku jejich předmětů. Uzávěrka přihlášek je 16. 5. 2010. Více na http://www.science-on-stage.cz/prehlidka.htm |
Uděleny Bludné balvany za rok 2009 | 2010-03-08 | Spolek Sysifos i letos udělil svou anticenu za největší matení veřejnosti na poli (pa)vědy - Bludné balvany. V kategorii družstev letos zvítězilo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, v kategorii jednotlivců pak Petr Hájek, tč. zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Čím tito a někteří další ocenění loni přispěli k zatemňování vědeckého poznání se dozvíte na www.sisyfos.cz. |
Heuréka pro "šťoury" - světlo, spektra | 2010-02-28 | V sekci články naleznete malou fotoreportáž z akce "Heuréka pro 'šťoury' - světlo a spekrta". Článek vznikl díky podkladům Václava Pazdery a Jaroslava Reichla. |
Fyzikální šuplík | 2010-02-05 | Právě byly spuštěny nové stránky Václava Piskače určené učitelům fyziky a matematiky - http://fyzikalnisuplik.websnadno.cz. Jsou na nich zveřejněny metodické materiály a návody, převážně ve formátu PDF, které jejich autor zatím "psal do šuplíku". |
Jeden den s fyzikou 4. února 2010 na MFF UK | 2010-02-01 | Specializovaný Den plný přednášek, exkurzí, experimentů prostě neobvyklé setkání s fyzikou v historických budovách UK MFF na Karlově a v areálu MFF v Tróji. Tradiční akce, kterou pořádáme pro středoškoláky a jejich pedagogy i pro příznivce fyziky z řad veřejnosti, doplňuje svým zaměřením Den otevřených dveří. Nabízí zajímavé experimenty a demonstrace, prohlídku špičkových zařízení na vědeckých pracovištích i rozhovory s pedagogy a studenty MFF.
KDF MFF UK si Vás v rámci Jednoho dne s fyzikou dovoluje pozvat zejména do své Interaktivní fyzikální laboratoře (IFL). Každý příchozí pedagog zde jako bonus získá zcela zdarma sadu výukových videokazet.
více na http://www.mff.cuni.cz/verejnost/jdf/ |
Co může "viset na vlásku"? | 2010-01-03 |
Nový článek Co může "viset na vlásku"?, popisující měření síly, jež je potřeba k přetržení vlasu, naleznete v sekci články... |
Soustředění mladých fyziků a matematiků | 2009-12-28 | I v roce 2010 bude MFF UK pořádat letní tábor určený mládeži (14 až 19 let) se zájmem o matematiku a fyziku. Soustředění se bude konat 31. července až 14. srpna 2010 v Nekoři v Orlických horách. Přihlášku a bližší informace naleznete na http://kdf.mff.cuni.cz/tabor. |
Malé halo okolo Měsíce | 2009-12-27 | Okolo Měsíce je nyní (neděle 27. prosince 2009, po 19h) na obloze vidět jasně světlejší kruh - tzv. malé halo. Určitě se podívejte. Úkaz je vidět z Prahy a středních Čech. Máte-li možnost, podívejte se. |
Ocenění od České fyzikální společnosti | 2009-12-09 | 8. prosince se v malé aule rektorátu Univerzity Karlovy konala soutěžní přehlídka významných činů ve zpřístupňování fyziky veřejnosti, kterou pořádala Česká fyzikální společnost při Jednotě českých matematiků a fyziků. FyzWeb si odtud odnesl "ocenění za trvající významnou činnost v opularizaci fyziky". |
Nový článek Zkoumání hydrostatického tlaku pomocí barometru | 2009-12-05 | více v sekci články... |
LHC opět v provozu | 2009-11-21 | LHC (Large Hadron Collider), největší částicový urychlovač na světě, je od pátku 20. listopadu 2009 opět v provozu.
Více naleznete na stránkách CERNu (anglicky), ale i v českém tisku (Lidovky, Idnes). |
Týden vědy a techniky 2. - 8. 11. 2009 | 2009-11-03 | Týden vědy a techniky pořádá Akademie věd ČR již podeváté a to v několika městech republiky. Akademická pracoviště nabízejí – někde i včetně víkendů – během Dnů otevřených dveří možnost návštěvy svých laboratoří a knihoven. Připravují pro studenty a veřejnost atraktivní programy a exkurze do prostředí, kam se běžně nedostanete.
Více na http://press.avcr.cz/tyden-vedy-a-techniky/ |
Zveřejněno zadání 4. ročníku soutěže Fermiho úlohy | 2009-09-17 | Soutěž připravuje Katedra experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadovat fyzikální veličiny. Zadání úloh naleznete na http://isouteze.upol.cz/fermi/index.html. |
Pražské planetárium představí nový promítací systém | 2009-09-15 |
Pražské planetárium představí v sobotu 19. září nový digitální celobodový systém SkySkan Definity, který díky rozsáhlé databázi hvězd a vesmírných objektů umožňuje pohled na oblohu z kteréhokoli místa ve vesmíru. Systém umí promítat nejen hvězdnou oblohu, ale lze ho využít i v jiných oborech, promítá totiž i interiéry a exteriéry staveb nebo přírodní útvary. Pražské planetárium je jedno z největších na světě a projekční kopule o průměru 23 metrů je největší projekční plochou v České republice.
|
Keplerovo muzeum v Praze | 2009-09-03 | V Karlově ulici č. 4, Praha 1 bylo v úterý 25. srpna 2009 ve 20:00 otevřeno Keplerovo muzeum v Praze.
Muzeum návštěvníkům nabízí poutavé informační panely a několik displejů s ojedinělými animacemi, např. záznamem reálného růstu sněhové vločky. Muzeum je určeno nejširší veřejnosti, školním skupinám, středoškolským i vysokoškolským studentům a zahraničním turistům. Popisy expozice jsou v českém a anglickém jazyce.
Více informací na: http://www.keplerovomuzeum.cz/ a http://www.astro.cz/article/3917. |
Druhá procházka Prahou | 2009-05-20 | V sekci EXKURZE dnes přibyla druhá procházka Prahou, jejíž autorkou je Katarína Suchá. |
2. Vědohraní na Novoměstské radnici v Praze | 2009-05-18 | Stejně jako loni se bude i letos 1. června na Novoměstské radnici v Praze akce pod názvem Vědohraní. Dopoledne je určeno zejména objednaným školním kolektivům (registrace zde), odpoledne pak bude plné srozumitelných populárně-fyzikálních přednášek s tématy od mikrosvěta až po vesmír. Více infomací... |
IFL - dotazník pro učitele fyziky | 2009-05-04 | S blížícím se novým školním rokem se dává do pohybu projekt Interaktivní fyzikální laboratoř (IFL) pro středoškoláky, jejíž otevření chystá KDF MFF UK v Praze - viz článek. V souvislosti s tím bychom tímto chěli požádat učitele fyziky o vyplnění dotazníku na adrese http://kdf.mff.cuni.cz/ifl/dotaznik. |
Fyzikální týden na FJFI ČVUT | 2009-04-22 | Studenti středních škol jsou zváni na Fyzikální týden na FJFI ČVUT, který proběhne 14.-18. června 2009. Přihlásit se lze zde. |
článek Fyzika cestou do školy | 2009-04-11 | V sekci ČLÁNKY je nový článek "Fyzika cestou do školy" - fotoreportáž o měření zrychlení v dopravních prostředcích. |
Veletrh nápadů učitelů fyziky 2009 | 2009-04-03 | Již je možné se hlásit na letošní Veletrh nápadů učitelů fyziky, který se letos uskuteční 25. - 27. srpna v Brně. Při registraci do konce dubna se platí snížené vložné. Více na http://kdf.mff.cuni.cz/veletrh/2009/cz/. |
Poslední volná místa na Letním soustředění mladých fyziků a matematiků | 2009-04-02 | Více informací o soustředení naleznete na http://kdf.mff.cuni.cz/tabor. |
Nový web Exoplanety.cz | 2009-03-26 | Se začátkem roku byl spuštěn web exoplanety.cz. Na jednom místě naleznete články z oblasti výzkumu exoplanet, života ve vesmíru ale i planet Sluneční soustavy. Na portále je také elektronický časopis Gliese, který už vychází v pdf od loňského roku, stránky o družici Kepler a mnoho dalšího. |
2. kolo Prague Physics Challenge | 2009-03-23 | Byla zveřejněna druhá série úloh Prague Physics Challenge, soutěže určené zejména pro studenty vyšších ročníků gymnázií i studenty vysokých škol. Více na http://ppch.eu/. |
Pátá série FYKOSu | 2009-03-18 | Byla zveřejněna pátá série FYKOSu (FYzikální KOrespondenční Seminář). Seminář je určen všem středoškolákům se zájmem o fyziku. Zájemci dostávají šestkrát do roka zadání sedmi úloh, na jejichž vyřešení mají asi měsíc čas. Svá řešení odešlou organizátorům, ti je opraví, obodují a spolu se vzorovými řešeními a výsledkovou listinou pošlou zpět. Zapojit se může do korespondence kdokoliv a kdykoliv podle pravidel semináře. Zadání páté série naleznete zde. |
Exkurze a zajímavá místa v ČR | 2009-03-04 | V sekci Exkurze nově přibyla databáze exkurzí a dalších technicky či fyzikálně zajímavých míst, objektů a expozic. |
Srážka družic Kosmos a Iridium | 2009-02-12 | Včera v noci došlo ke srážce ruské družice Kosmos 2251 s komunikační družicí Iridium 33. Ke srážce došlo ve výšce zhruba 790 km nad územím Sibiře. Ruská (zřejmě vojenská) družice Kosmos 2251 byla vypuštěna roku 1993 a nyní byla již několik let údajně mimo provoz. Její hmotnost lze odhadnout na 900 kg, pravděpodobně využívala jaderný pohon. Americký komunikační satelit Iridium 33 byl vypuštěn roku 1997, jeho hmodnost byla 560 kg a byl v aktivním provozu. |
Fermiho úlohy - 2. kolo | 2009-02-02 | Katedra experimentalni fyziky PrF UP vyhlašuje úlohy 2. kola letošního ročníku soutěže Fermiho úlohy. Soutěžit mohou jak jednotlivci, tak i kolektivy, dokonce i ti, kteří kolo neabsolvovali. Více informací... |
High School Teachers at CERN - další příležitost pro učitele fyziky | 2009-01-21 | CERN zahájil příjem přihlášek na letní třítýdenní pobytový kurz HST určený pro středoškolské učitele fyziky. Kurz proběhne od 28. června do 18. července 2009 v CERNu (Ženeva, Švýcarsko). Kurz je určen pro zájemce o rozšíření si vědomostí o částicové fyzice a s tím spojených technologiích a vědách. Více se dozvíte na http://teachers.web.cern.ch (anglicky) |
Seminář „Jak učím fyziku?“ | 2009-01-20 | Odborná skupina pro vyučování fyzice na základní škole při Fyzikální pedagogické společnosti JČMF bude pořádat ve spolupráci s Katedrou didaktiky fyziky MFF UK ve dnech 14. – 17. října 2009 v Daňkovicích u Nového Města na Moravě v pořadí dvanáctý seminář s mezinárodní účastí na téma „Jak učím fyziku?“. Hlavním cílem semináře je výměna zkušeností ve fyzikálním vzdělávání a prezentace nápadů, které umožňují její zkvalitnění. Více informací...
|
CERN - příležitost pro učitele fyziky | 2009-01-13 | Právě nyní se mohou učitelé fyziky přihlásit na třídenní pobyt v CERNu (Ženeva, Švýcarsko) v rámci programu Pht@CERN, který se uskuteční 26.-29. března 2009. Program se skládá z přednášek a prohlídek zařízení CERNu (obojí v angličtině), jejichž cílem je poskytnout přehled o současné částicové fyzice.
Vzhledem k současné odstávce LHC (v opravě) bude tato akce jedinečnou příležitostí podívat se i do míst, která jsou běžně zcela nedostupná.
Více informací naleznete na http://education.web.cern.ch/education/Chapter1/Page1a.html (anglicky) |
Slavnostní zahájení Mezinárodního roku astronomie | 2009-01-07 |
7. ledna 2009 bude na Staroměstském náměstí v Praze slavnostně zahájen "Mezinárodní roku astronomie 2009 v Evropské unii".
Od 9 do 18 hodin zde bude pro školy a veřejnost stan s výstavou a dalekohledy pro pozorování Slunce. V 15 hodin proběhne vlastní slavnostní zahájení Mezinárodní roku astronomie. V 18:30 pak dojde ke slavnostnímu zahájení exteriérové výstavy "Vesmír - dobrodružství objevů" na piazzetě mezi starou a novou scénou Národního divadla.
pozvánka PDF
|
Vesmír mého mládí | 2009-01-01 | literární soutěž (především, ale nejen) pro seniory v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009, který lidstvu připomíná 400 let od prvního použití hvězdářského dalekohledu. Především v uplynulých desetiletích se odehrál obrovský pokrok v poznání vesmíru. Nabízíme vám možnost předat dalším generacím vaši vzpomínku, váš zážitek, vaši zkušenost. Uzávěrka soutěže je 31. 10. 2009. Bližší informace
|
Po stopách Galilea | 2009-01-01 | Chcete se zúčastnit pozorování jako Galileo Galilei? Zůčastněte se soutěže "Po stopách Galilea". Sami si vykoušíte vlastní pozorování na několika projektech. Naučíte se vést svůj pozorovací deník a případně se pokusíte postavit si vlastní dalekohled. Proč si nezkusit postavit jednoduchý dalekohled z dostupných a levných materiálů? |
Sviťme si na cestu ... ne na hvězdy 2009 | 2009-01-01 | Soutěž "Sviťme si na cestu... ne na hvězdy 2009" je určena pro všechny fotografy bez rozdílu. Vedle fotografické soutěže je cílem i získání co nejširšího fotografického podkladového materiálu týkajícího se problematiky světelného znečištění, který bude i po skončení soutěže použit pro propagaci nápravy a průběžného zlepšování situace v oblasti světelného znečištění. |
Prague Physics Challenge | 2008-12-26 | Byla zveřejněna první série nové soutěže Prague Physics Challenge určené zejména pro studenty vyšších ročníků gymnázií i studenty vysokých škol. Více na http://ppch.eu/. |
Třetí série časopisu M&M | 2008-12-15 | Byla zveřejněna třetí série časopisu M&M. Časopis M&M je určen pro studenty středních škol, kteří se zajímají o matematiku, fyziku či programování. Během školního roku obdrží řešitelé zdarma sedm čísel se zadáním úloh a témat k přemýšlení. Svá řešení odesílají do redakce, ta jejich příspěvky opraví, oboduje a pošle zpět. Nejzajímavější řešení otiskuje.
Zadání třetí série naleznete zde. |
Třetí série FYKOSu | 2008-12-10 | Byla zveřejněna třetí série FYKOSu (FYzikální KOrespondenční Seminář). Seminář je určen všem středoškolákům se zájmem o fyziku. Zájemci dostávají šestkrát do roka zadání sedmi úloh, na jejichž vyřešení mají asi měsíc čas. Svá řešení odešlou organizátorům, ti je opraví, obodují a spolu se vzorovými řešeními a výsledkovou listinou pošlou zpět. Zapojit se může do korespondence kdokoliv a kdykoliv podle pravidel semináře. Zadání třetí série naleznete zde. |
Seminář k projektu NPVII | 2008-12-05 | katedra didaktiky fyziky MFF UK v Praze Vás zve na Seminář k projektu NPVII - Fyzikální vzdělávání pro všestrannou přípravu a rozvoj lidských zdrojů. Na semináři budou prezentovány hlavní výsledky projetku, který se zabýval zejména
- oblibou předmětu fyzika u žáků základních a středních škol,
- příklady dobré praxe učitelů fyziky,
- hlubší analýzou postojových dotazníků získaných v rámci mezinárodních šetření TIMSS a PISA.
Seminář se koná v posluchárně T2 v budově MFF UK, V Holešovičkách 2, Praha 8 – Troja ve čtvrtek 11. 12. od 12:30 hod. Na seminář je nutné se zaregistrovat na emailové adrese kdf@mff.cuni.cz nebo na telefonním čísle 221 912 407 u pí. Malečkové. |
Exkurze - nová sekce FyzWebu | 2008-11-12 | Na FyzWebu přibyla nová sekce 'Exkurze', která bude obsahovat náměty na návštěvu fyzikálně zajímavých míst. Zatím zde naleznete pouze jedinou fyzikální procházku Prahou - Starým městem (jejíž autorkou je Katarína Suchá), nicméně chystáme další a tak se tato sekce snad již v dohledné době rozroste. |
Nový ročník soutěže Fermiho úlohy | 2008-10-10 | 10. října bude vyhlášeno zadání 1. kola III. ročníku soutěže Fermiho úlohy.
Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý pro svou neobvyklou schopnost jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadnout fyzikální veličiny. Soutěž pořádá Katedra experimentální fyziky PřF UP v Olomouci. Podrobnosti naleznete na http://isouteze.upol.cz/fermi/index.html
|
Přihlašte se na GIFT workshop 2009 | 2008-09-25 |
GIFT workshop 2009 proběhne 19.-22. 4. 2009 ve Vídni. Tématem semináře je "Země z vesmíru". Přihlásit se lze do 1. listopadu 2008. Bližší informace naleznete v článku Pozvánka na GIFT workshop 2009.
|
Vyhlášení 6. ročníku Astronomické olympiády | 2008-09-20 | Dne 20.9.2008 bylo zahajeno školní kolo Astronomické olympiády v kategoriích C, D, E, F, G a H, určené žákům 2. a 1. ročníků středních škol, 9. – 6. ročníků základních škola a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnáziích. Další informace na http://olympiada.astro.cz/. |
Zahájení 50. ročníku Fyzikální olympiády | 2008-09-15 | Dne 15. září 2008 byl zahájen další ročník Fyzikální olympiády, předmětové soutěže pro žáky středních a základních škol. Další informace na http://fo.cuni.cz/.
|
LHC je již ve zkušebním provozu | 2008-09-10 |
V laboratořích CERNu nedaleko Ženevy byl dnes uveden do zkušebního provozu obří urychlovač LHC (Large Hadron Collider).
|
Den pro učitele na KDF se letos nekoná | 2008-09-09 | Den učitelů na KDF inzerovaný v kalendáři FyzWebu na 12. září 2008 se letos nekoná. Omlouváme se všem zájemcům o výše uvedenou akci. |
Hrajeme si i hlavou - v Hradci Králové | 2008-09-04 |
UHK spolu s Hvězdárnou a planetáriem HK si pro veřejnost připravili akci "Hrajeme si i hlavou". Ve dnech 11.-13. září 2008 budou pro školy a další zájemce o zábavné bádání připraveny stánky s pokusy z oblasti fyziky, chemie, matematiky, astronomie, dále různé hlavolamy, soutěž a mnoho zajímavých informací. Přijďte v tyto dny na náměstí Svobody a Tylovo nábřeží a sami si vyzkoušejte, co je to hrát si i hlavou. http://pdf.uhk.cz/kfyi/hrajmesi/
|
FyzWeb Vás vítá v novém školním roce! | 2008-09-01 | Po poněkud ospalých prázdninách se redakce FyzWebu opět probouzí k aktivní práci. I letos bychom chtěli FyzWeb vylepšovat tak, aby svým čtenářům sloužil co nejlépe, chtěli bychom Vás proto poprosit o jakékoli poznámky, nápady a připomínky - zasílejte nám je, prosím, na adresu fyzweb@mff.cuni.cz. |
Plánujeme databázi fyzikálních exkurzí | 2008-09-01 | V letošním roce plánujeme také spuštění nové služby FyzWebu - databáze fyzikálních exkurzí a procházek. Pokud víte o nějaké fyzikální či technické zajímavosti, která by v takové databázi neměla chybět, napište nám na adresu fyzweb@mff.cuni.cz! |
Fotografická soutěž "Vědci mezi námi" | 2008-08-22 | U příležitosti letošní Noci vědců, která se uskuteční 26. září 2008, je vyhlášena fotografická soutěž "Vědci mezi námi" na téma "Portrét vědce / vědců". Jak vypadá dnešní vědec? Najdete nějakého ve svém okolí a přesvědčíte ho, aby se stal modelem pro Vaši fotografii? Výborně! A pokud nenajdete, nevadí. Můžete vyfotit kohokoli, kdo bude pro Vás ochoten si na vědce aspoň zahrát, abyste o své fotografii mohli říci: "Takhle vypadá vědec podle mých představ." podrobnější informace.
|
FyzWebu bylo přiděleno ISSN | 2008-07-24 | FyzWebu bylo Českým národním střediskem ISSN při Státní technické knihovně přiděleno ISSN 1803-4179. Při jakékoli citaci FyzWebu je vhodné toto ISSN uvádět.
|
Částečné zatmění Slunce 1. srpna 2008 | 2008-07-24 | Částečné zatmění Slunce na území České republiky bude pozorovatelné jen v rozsahu zhruba 24% slunečního kotouče. Pozorovat lze 1. srpna 2008 mezi 10:48 a 12:39 středoevropského letního času. další info |
100 let od pádu Tunguského meteoru | 2008-06-26 | 30. června si připomínáme 100. výročí pádu vesmírného tělesa do centrální Sibiře u řeky Podkamenaja Tunguska. Úkaz vyvolal řadu spekulací, vědecký svět se shoduje na pádu planetky nebo komety, dodnes však nebyl nalezen ani jediný kus meteoritu a pravděpodobně ani kráter. (zdroj: www.astro.cz) |
Fyzika přátelsky pro seniory | 2008-06-20 |
Zajímá Vás, jak se na svět dívali Newton, Maxwell a Einstein? Lze změřit rychlost světla v mikrovlné troubě? Co je Newtonovo vědro a co Brownův pohyb? V čem se mýlil Aristoteles? A v čem se mýlíme my? Chtěli byste vidět tokamak, jaderný reaktor nebo Leksellův gamma nůž? Pak je tu pro Vás kurz "Fyzika přátelsky pro seniory (třeba s vnoučaty)". Kurz pořádá Univerzita třetího věku na FJFI ČVUT. První hodina zimního běhu 2008/2009 bude ve čtvrtek 2.10.2008 Na kurz se lze přihlásit i v průběhu kurzu, veškeré aktivity jsou dobrovolné.
|
Letní slunovrat | 2008-06-20 |
21. června 2008 začne astronomické léto. Jeho přesný začátek můžeme oslavit
krátce po půlnoci, v 1 hodinu 59 minut 23 sekund letního času. V tomto
okamžiku totiž dosáhne Slunce na své každoroční dráze nejsevernějšího bodu,
vstoupí do znamení Raka a severní polokoule Země se nejvíce přikloní ke
Slunci. V sobotu 21. června proto nastává i nejdelší den, Slunce u nás
setrvá nad obzorem celkem 16h 22min a jen 7h 38min zbývá pro letní noc. Tak můžeme vysvětlit, proč jsou u nás noci v tomto období hodně světlé a úplně se
nesetmí. (Převzato z www.astro.cz)
|
První pražské Vědohraní | 2008-05-26 |
Zveme Vás na první pražské Vědohraní, které se bude konat v pondělí 2. června 2008 od 9 do 20 hodin na Novoměstské radnici v Praze. Připraveny budou soutěže, hrátky a pokusy, od 14 hodin také každou hodinu srozumitelné přednášky slovutných odborníků.
Upozorňujeme na nutnost rezervace pro školní kolektivy.
Pozvánka ke stažení.
|
Sonda Phoenix úspěšně přistála na Marsu | 2008-05-26 | 26. května 2008 v 1:38 středoevropského letního času úspěšně přistála sonda Phoenix na povrchu Marsu. Ze Země sonda startovala před 9 měsíci (4. srpna 2007 z Mysu Canaveral pomocí nosné rakety Delta II) a od té doby urazila 680 milionů kilometrů.
|
Nové informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové | 2008-05-21 |
Od 28. května 2008 bude otevřeno v budově malé vodní elektrárny Hučák (Křižíkova 233, Hradec Králové) nové informační centrum Obnovitelné zdroje. Můžete zde obdivovat historické vodní a větrné stroje (zapůjčené Národním technickým muzeem) i moderní zařízení, např. solární panel samočinně se natáčející za sluncem. Lze si hrát s plachetnicemi a solárními autíčky, zjistit, jak funguje kotel na biomasu a v podzemí expozice prozkoumat tepelné čerpadlo, které objektu dodává energii. Počítačové hry prověří znalost energetických rostlin i zručnost při stavbě přehradní hráze. Laboratoř a malá učebna jsou připraveny pro vlastní potřebu učitelů - doplnění výkladu či experimenty s obnovitelnými zdroji. Informační centrum nabízí rovněž první fungující model větrného tornáda v České republice. Po dohodě je možné navštívit i téměř 100 let starou a dodnes funkční malou vodní elektrárnu Hučák. Návštěvu předem domluvte na tel. 492 110 160 (p. Hanuš, p. Hrdličková).
|
Astronomie ve škole a netradičně | 2008-05-06 | Hvězdárna Valašské Meziříčí a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Mestě
připravili pro všechny pedagogy (mateřská, základní i střední škola),
pracovníky hvězdáren, muzeí, domovů dětí a dalších institucí se vzdělávacím
posláním workshop na téma „netradiční pojetí astronomie při školní
výuce“. Akce se koná na Hvězdárně Valašské Meziříčí od pátku 16. do soboty 17. května 2008 (začátek v pátek ve 13 hodin)...
podrobnější info
|
Představení soupravy Gamabeta 2007 | 2008-04-28 | KDF MFF UK ve spolupráci s ČEZ, a. s. Vás zve na představení učební soupravy Gamabeta 2007. Představení proběhne v rámci semináře v pondělí 12. 5. 2008 od 15 do 17 hodin v posluchárně T11 Matematicko-fyzikální fakulty UK (V Holešovičkách 2, Praha 8). Účast na semináři je zdarma, účastníci semináře též zdarma obdrží vzdělávací materiály vydané v rámci vzdělávacího programu firmy ČEZ. Kapacita kurzu je omezena, místo si lze rezervovat na darina.boumova@amic.cz.
|
Zemřel sir Arthur C. Clarke | 2008-03-20 | 18. března zemřel v Colombu na Srí Lance ve věku 90 let popularizátor vědy, autor sci-fi a vizionář sir Artur Charles Clarke. Více se dozvíte v podrobnějším článku. |
FyzWeb na nové adrese | 2008-03-18 | Server FyzWeb se definitivně přestěhoval na adresu http://fyzweb.cz/. Všechny starší adresy zůstávají nadále platné a budou postupně přesměrovány na tento nový server. |
Elektron poprvé nafilmován | 2008-03-10 |
Vědci poprvé nasnímali elektron v pohybu. Vyfotit elektrony v minulosti nebylo možné, protože se velmi rychle pohybují. Pro zachycení elektronu v pohybu jsou proto nezbytné extrémně krátké záblesky světla. Technologie, vyvinutá během posledních několika let, dokáže vytvářet krátké pulzy intenzivního světla laseru, známé jako attosekundové pulsy a díky nim mohou být elektrony vyfoceny.
novinka převzata z http://ideje.cz/cz/clanky/elektron-poprve-nafilmovan
originální článek ve Physical Review Letters (anglicky)
|
ESA vyslala do vesmíru první kosmickou loď | 2008-03-09 |
9. březen 2008 v 5:03 (evropského času) odstartovala Francouzské Guayaně nosná raketa Ariane-5ESV. Pýcha evropské kosmonautiky se vydává do vesmíru již poněkolikáté, tentokrát ovšem nevynáší na oběžnou dráhu kolem Země jen tak ledajakou družici. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vyráží první evropská automatická kosmická loď Jules Verne ATV (Automated Transfer Vehicle).
Více se dočtete například na http://www.astro.cz/clanek/3098.
|
Hvizdy - nový studijní materiál na FyzWebu | 2008-03-06 |
Studijní materiály ke kmitání, vlnění, plazmatu, ... až po chování elektromagnetického vlnění v plazmatu a magnetických polích. Jednotlivé matreriály lze použít samostatně, jako celek jsou pak pokusem vysvětlit, kde se vzaly tajemné hvizdy v telefonech pozorované od první světové války. Autorkou materiálů je RNDr. Zuzana Horová.
http://fyzweb.cz/materialy/hvizdy/index.php
|
Sáhněte si na částice 2008 | 2008-02-25 | Využijte příležitost vlastnoručně si vyzkoušet, co obnáší analýza srážkových experimentů ve fyzice částic a diskuse o výsledcích v mezinárodním kolektivu. Akce je určena pro středoškolské studenty a učitele a proběhne 11. března 2008 od 9:30 v seminární místnosti Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK (V Holešovičkách 2, Praha 8). Čekají na vás přednášky o standardním modelu, metodách experimentální částicové fyziky a detailní instruktáž k následující počítačové analýze událostí zaznamenaných na detektoru DELPHI. Odpolední část proběhne v počítačové laboratoři MFF UK. Více se dozvíte na http://www-ucjf.troja.mff.cuni.cz/dolejsi/outreach/masterclasses-cz08.htm. |
Nová příručka „Učíme jadernou fyziku“ | 2008-02-19 | Pomoci pedagogům při výkladu obtížné látky, jakou bezesporu jaderná energie je, a usnadnit studentům její pochopení – takové jsou hlavní cíle nové brožury Učíme jadernou fyziku, která právě vychází v nabídce vzdělávacího programu ČEZ. Publikace volně navazuje a doplňuje předchozí materiál „Jaderné hrátky“, který byl zaměřen více na praktické návody k pokusům. Brožura „Učíme jadernou fyziku“ se obrací přímo na pedagogy a přináší jim konkrétní náměty na aktivity se studenty při výuce látky. Publikace je v tisku, pro její objednání sledujte nabídku na www.cez.cz/vzdelavaciprogram. Autorkou pulbikace je RNDr. Zdeňka Broklová z Katedry didaktiky fyziky MFF UK.
|
Úplné zatmění Měsíce 21. února 2008 | 2008-02-13 | V noci z 20. na 21. února bude pozorovatelné úplné zatmění měsíce. Začátek částečného zatmění nastane v 2:43, úplné zatmění pak bude trvat od 4:00 do 4:51 středoevropského času. Konec částečného zatmění je očekáván po 6 hodině. Více se dozvíte na http://www.astro.cz/clanek/3072. |
Elektřina z větru, i když nefouká | 2008-02-06 | Německý RWE a americký General Electric pracují na projektu větrné elektrárny kombinované s elektrárnou poháněnou stlačeným vzduchem. Zařízení bude v době přebytku „větrného“ proudu stlačovat vzduch do podzemních zásobníků a v ten zase bude době, kdy nefouká, pohánět plynovou turbínu. Význam takových zdrojů podle šéfa RWE Power Johanna Lambertze prudce poroste s pokračováním rychlého rozvoje větrné energetiky v Německu. Už od roku 1978 provozuje konkurenční E.on elektrárnu založenou na podobném „přečerpávacím“ principu. Kompresory poháněné elektřinou z jaderné elektrárny Unterweser (1410 MW) provozované v základním zatížení, ženou vzduch pod tlakem 5–7 MPa do dvou válcovitých podzemních zásobníků v hloubce 650 až 800 metrů, které mají průměr 70 a výšku 200 metrů. Stlačený vzduch pak může v době špičky prakticky okamžitě dodávat do sítě 290 megawattů. (Zdroj: Agentura J.L.M.) |
Český vodíkový autobus vyjede už za rok | 2008-02-06 | Už příští rok budou jezdit cestující městské dopravy v Neratovicích v autobuse poháněném vodíkem. Vůz vyvíjí Ústav jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži u Prahy. Základním zdrojem energie pro elektromotor o výkonu kolem 50 kW budou palivové články, akumulátory pro rekuperaci energie při brždění a ultrakapacitory k pokrytí proudových špiček při rozjezdu autobusu. Na zhruba 20 kg tekutého vodíku, který si poveze na střeše v tlakových lahvích, ujede autobus téměř 300 kilometrů. Podle ředitele ÚJV Františka Pazdery lze masové nasazení dopravních prostředků poháněných vodíkem očekávat po roce 2040.
(Zdroj: Agentura J.L.M.) |
Praktické kurzy pro SŠ učitele | 2008-02-04 | Akademie věd ČR pořádá praktické kurzy pro SŠ učitele chemie, biologie a fyziky z celé republiky (vyjma Prahy). Kurzy se konají v Akademickém a univerzitním centru v Nových Hradech, účastníci se na nich seznámí s novinkami ve vědě a naučí se novým laboratorním experimentům, které mohou využít při výuce. Termíny:
- biologie 9.–14. 3. 2008
- fyzika 16.–21. 3. 2008
- chemie 23.–28. 3. 2008
Kurzy jsou akreditovány MŠMT a účastníci obdrží certifikát o jejich absolvování. Projekt je hrazen z ESF a státního rozpočtu ČR, účastníci proto hradí pouze ubytování a stravu, doprava je vlastní. Podrobnější informace a přihlášky naleznete na www.otevrena-veda.cz/ovr.
|
Smutná výročí americké kosmonautiky | 2008-01-30 | Před pěti lety (1. února 2003) během přistávání havaroval americký
raketoplán Columbia a z posádky nikdo nepřežil. Havárie, ke které došlo
v důsledku nedhaleného poškození levého křídla, na dva a půl roku
zastavila další lety raketoplánů a donutila NASA zpřísnit bezpečností
opatření. Raketoplány musí létat ke kosmické stanici ISS, kde by v
podobném případě měla posádka možnost bezpečně počkat na přílet
záchranné mise. Rovněž 27. ledna uplynulo 41 let od tragického pořáru při testu na startovací rampě Apollo 7 a o den později 22 let od exploze raketoplánu Challenger několik desítek sekund od startu. Není bez zajímavosti, že se mise Challengeru měla v rámci projektu "Teacher in Space" zacíleného na příblížení moderní vědy mladé generaci účastnit středoškolská učitelka Christa McAuliffeoná. (zdroj: CAS) |
Vesmírná turistika | 2008-01-27 | Podnikatel Richard Branson ve středu 23. ledna 2008 představil model raketoplánu, který, jak doufá, bude jako první dopravovat platící cestující při pravidelných startech za hranice zemské atmosféry. Raketoplán SpaceShipTwo ponese na své palubě 6 cestujících a 2 piloty během suborbitálního letu do výšky přes 100 km. Celková délka letu se bude pohybovat kolem 2,5 hodiny, z toho necelých 5 minut stráví cestující v beztížném stavu. Cena letenky bude 200 000 dolarů. Startovat se bude z kosmické základny v Novém Mexiku (USA) a zkušební starty by měly být zahájeny v průběhu roku 2008. (CAS, http://www.astro.cz/clanek/3037)
|
Letní soustředění mladých fyziků a matematiků | 2008-01-21 |
soustředění je určeno studenům ve věku 14 až 19 let, kteří chtějí prožít dva prázdninové týdny (26. července – 9. srpna 2008) plné vlastního bádání a kutění. Budou nachystány zajímavé přednášky od odborníků a studentů MFF UK, krátký kurs fyziky a vyšší matematiky i pro úplné začátečníky, ale také bohatý neodborný
program - hry, které vám umožní dozvědět se něco nového o sobě, ostatních i světě kolem nás. Víče informací a možnost přihlásit se naleznete na stránkách tábora http://kdf.mff.cuni.cz/tabor.
|
110 let hvězdárny v Ondřejově | 2008-01-19 |
Astronomická observatoř v Ondřejově si 21. 1. 2008 připomíná 110. výročí
V pondělí 21. ledna 2008 si vědci z Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i., připomenou 110. výročí založení observatoře v Ondřejově. Její historie sahá do roku 1898, kdy Josef Frič zakoupil zalesněný pozemek na vrchu Manda u městečka Ondřejova, aby ze postavil hvězdárnu. Vlastní výstavba však začala žačala až roku 1905.
Více o historii Ondřejovské hvězdárny se dozvíte v článku pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR.
|
DVD Elektřina a magnetismus | 2008-01-10 | Pro učitele fyziky pražských středních škol vydala Akademie věd ČR v rámci projektu Otevřená věda interaktivní DVD Elektřina a magnetismus. Středoškolští učitelé fyziky, kteří mají o DVD zájem, mohou kontaktovat manažery projektu Otevřená věda - http://www.otevrena-veda.cz/ov/index.php?p=kontakty.
DVD vzniklo ve spolupráci s Katedrou didaktiky fyziky MFF UK Praha. Autorsky se podíleli prof. E. Svoboda a doc. M. Svoboda z KDF MFF UK a doc. J. Hubeňák z katedry fyziky a informatiky PeF UHK. Na přípravě pokusů spolupracoval ing. L. Němec z KDF MFF UK.
|
Jeden den s fyzikou - ZMĚNA TERMÍNU | 2008-01-08 | Tradiční akce matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze "Jeden den s fyzikou" - den plný přednášek, ukázek zajímavých experimentů a stkání s pracovníky i studenty MFF - se z technichých důvodů nebude konat v únoru, přesouvá se na 29. září 2008. |
Hledejte mimozemské civilizace | 2008-01-07 | Již 8 let běží pod patronací University of California Berkeley projekt pátrání po rádiových signálech mimozemských civilizací SETI@home. Nyní znovu ožívá díky přílivu nových dat z vylepšeného teleskopu Arecibo v Portoriku (v současnosti největšího na světě). SETI@home využívá osobní počítače dobrovolníků, kterým rozdělí data do menších balíčků a počítače je zpracovávají ve "volném čase" - takový objem dat totiž nezvládne sám o sobě zpracovat sebevýkonnější počítač. Více na http://setiathome.berkeley.edu. |
Česká fyzikální společnost ocenila FyzWeb! | 2007-12-04 |
Česká fyzikální společnost udělila redakci FyzWebu ocenění za významný čin v oblasti popularizace fyziky! Ocenění bylo uděleno na Soutěžní přehlídce
významných činů ve zpřístupňování fyziky veřejnosti, který se konal 4. prosince 2007 v Modré posluchárně rektorátu Univerzity Karlovy v Praze.
|
Soutěžní přehlídka významných činů ve zpřístupňování fyziky veřejnosti | 2007-11-28 | proběhne 4. prosince 2007 od 9 hodin v Modré posluchárně rektorátu UK (Ovocný trh 5, Praha 1). Během celodenní akce se postupně představí vybraní popularizároři fyziky se svými projekty. Prezentovány budouškolní akce a projekty, instituce mající popularizaci v popisu práce, buditelé i weby a média. Podrobnější program naleznete na
Organizátoři žádají zájemce, aby zdůvodu omezené kapacity sálu svou účast pokud možno předem ohlásili na Jiri.Dolejsi@mff.cuni.cz. |
Co skrývá elektrická zásuvka? | 2007-11-26 | V sekci články je nový článek "Co skrývá elektrická zásuvka?". Zabývá sezákladními principy ochrany proti nadproudům a zkratovým proudům a tzv. ochranou neživých částí elektrických zařízení samočinným odpojením od zdroje (funkce ochranného kolíku). |
Technická odstávka serveru | 2007-11-15 | Ve čtvrtek 15. listopadu ve 13 hodin byl z technických důvodů server asi 30 minut mimo provoz. Využili jsme této odstávky k výměně záložních zdrojů, kontrole techniky a přepojení serverů v serverovně. Všem, jichž se nefunkčnost FyzWebu nějak dotkla, se omlouváme.
|
Nobelova cena za fyziku | 2007-10-09 | Výbor pro udělování Nobelovy ceny oznámil držitele letošní ceny za fyziku - jsou jimi Albert Fertz (Francie) a Peter Grünberg (Německo). Ocenění jim přinesla obří magnetorezistence (Giant Magnetoresistance, GMR), kterou oba vědci nezávisle na sobě objevili v roce 1988. Jde o kvantově mechanický jev, kdy velmi slabé magnetické změny vyvolávají velké rozdíly v elektrickém odporu materiálu, jev, který funguje v ultratenkých vrstvách kovů. Objev našel uplatnění například při konstrukci pevných disků v počítačích. |
Science on Stage Festival Berlin 2008 | 2007-10-08 |
Milí učitelé fyziky,
jistě víte o českých Veletrzích nápadů učitelů fyziky a mnozí z vás jste již na nich vystoupili. Učiňte další krok a prezentujte své báječné nápady v Berlíně na podzim příštího roku, zvláště když vám pořadatelé nabízejí pohostinství - viz přiložený plakát a mail.
Jiří Dolejší za český výbor Science on Stage
|
Soutěž Fermiho úlohy | 2007-10-01 | Zveřejněno zadání soutěže Fermiho úlohy, kterou připravuje Katedra experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadovat fyzikální veličiny. Zadání úloh naleznete na http://isouteze.upol.cz/fermi/index.html. |
GIFT workshop pro učitele | 2007-09-28 | Evropská geofyzikální unie (EGU) pořádá pravidelně každý rok při pořádání geofyzikální konference také sekci pro učitele. Od 13. do 15. dubna 2008 se bude ve Vídni konat workshop pro učitele na téma "Uhlíkový cyklus". Jelikož může být toto téma zajímavé pro učitele veškerých přírodovědných předmětů, nebojte se přihlásit. Seminář se skládá z přednášek předních vědců a zajímavých aplikací pro výuku na základních i středních školách. Informace o semináři a možnosti se na něj přihlásit jsou uvedeny na stránkách http://www.atmosphere.mpg.de/enid/gift. Požadována je znalost angličtiny na dostatečné komunikativní úrovni. Účast na semináři je zdarma, vybraní učitelé, zejména východoevropských zemí, dostávají také finanční grant na ubytování a cestu. Uzávěrka přihlášek je 1. prosince 2007. |
Elektrárna Dlouhé Stráně opět zpřístupněna veřejnosti | 2007-09-20 | Od 20. září 2007 je opět zpřístupněna horní nádrž, cyklostezky v okolí nádrže i informační centrum. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je nejnavštěvovanější elektrárnou v republice a to nejen mezi vodními elektrárnami, kde jednoznačně vede, ale má také větší návštěvnost než jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně. |
Srážky a rotace | 2007-09-12 |
Reedici studijního materiálu Srážky a rotace vycházejícího z programu kroužků fyziky na MFF UK pro středoškolské studenty naleznete v sekci Pokusy a materiály. Kromě vysvětlení problematiky obsahuje i řadu námětů k zamyšlení a řadu pokusů. Autorem je Mgr. Miroslav Jílek. |
Výpadek proudu na KDF v Praze Tróji | 2007-08-02 | Kvůli plánovanému přerušení dodávky elektrické energie v katedrálním objektu MFF UK v Praze Tróji byl 2. srpna 2007 server FyzWeb několik hodin mimo provoz. |
Vzniká nová podoba FyzWebu | 2007-08-01 | Stále přibývající odkazy, články a další materiály si vyžádaly rozsáhlé změny v systému fungování FyzWebu. Vzniká proto nový redakční systém a spolu s ním i nová, doufáme že přehlednější, grafická podoba serveru. Původní obsah serveru je a i nadále bude dostupný na adrese http://fyzweb.cuni.cz/, postupně však přestane být aktualizován a jeho roli přebere nový FyzWeb vznikající na adrese http://fyzweb.cuni.cz/new.
|
Český fyzik získal ocenění EURYI Award | 2007-08-01 | Český fyzik Martin Schnabl, PhD., který v současné době působí na Princetonské univerzitě v USA, získal ocenění EURYI Award za projekt "Exploring String Field Theory - Can It Explain Quantum Birth of the Universe or Properties of Elementary Particles?". Součástí ocenění je i finanční podpora ve výši jeden milión euro, která ale musí být využita na výzkum v evropské instituci dle vlastního výběru. Martin Schnabl si vybral pražský Fyzikální ústav AV ČR
Zdroj: http://pala.gacr.cas.cz/wordpress/?p=196#more-196 |
Veletrh nápadů učitelů fyziky 12 | 2007-06-10 | Matematicko-fyzikální fakulta UK Praha, Katedra didaktiky fyziky
Vás zve do Prahy, kde se 27. - 29. srpna 2007 bude konat
Tato tradiční akce je přehlídkou vlastní tvorby a nápadů učitelů všech stupňů škol, kteří chtějí přiblížit žákům a studentům výuku fyziky experimenty a dalšími tvořivými aktivitami, motivovat je tak pro svůj předmět a umožnit jim fyziku lépe zvládnout a pochopit.
Příspěvky z minulých let najdete v
souhrnném sborníku všech ročníků konference.
|
Seminář "Projektová výuka fyziky v ŠVP" | 2007-06-07 |
Odborná skupina pro vyučování fyzice na základní škole při Fyzikální pedagogické společnosti JČMF spolu s KDF MFF UK Praha pořádá ve dnech 17. – 20. 10. 2007 ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě v pořadí jedenáctý seminář s mezinárodní účastí na téma
"Projektová výuka fyziky v ŠVP".
Hlavním cílem semináře je výměna zkušeností a nápadů všech, kteří už ŠVP pilotují nebo podle něj teprve začínají učit. Kromě tohoto bude věnována pozornost všem možnostem, které umožňují zkvalitnit výuku fyziky. Seminář je akreditovaný MŠMT č.j. 27 9922006-25-559. Přihlášku a podrobnější informace najdete na adrese http://kdf.mff.cuni.cz/vlachovice
Za organizační výbor:
Mgr. Václav Piskač, Gymnázium, tř. kpt. Jaroše, Brno (vaclav.piskac@seznam.cz)
Doc. Růžena Kolářová, KDF MFF UK Praha (ruzena.kolarova@mff.cuni.cz).
|
|